Hranice v partnerském vztahu

Hranice v partnerském vztahu

Partnerské vztahy fungují na principu, že se snažíte se svým partnerem co nejlépe vycházet. Jenže je rozdíl mezi slovy vycházet a vycházet. Jaký? První případ je takový, že se jeden snaží vyjít se svým partnerem vždy po dobrém a dělá pro fungování vztahu i věci, které se mu příčí. Jiné vztahy fungují opačně. Partneři se sobě přizpůsobují jen v situacích, které jsou jim po chuti. Na ostatní požadavky svého milého reagují slovy „ne“. A jak jste na tom vy? Víte, kde máte své hranice? Umíte si je prosadit?

Duševní hranice nejsou na první pohled nikterak patrné

Hranice ve vztahu dáváme najevo buď svým slovním projevem, nebo tím, jak se k partnerovi chováme. Záleží tedy především na nás samotných, jaké hranice si ve vztahu nastavíme a jak budeme trvat na jejich respektování.

Jak své hranice poznáte?

Jednoduše. V první řadě se zaměřte především na sebe samé a na své pocity. Všímejte si situací, ve kterých je vám dobře a ve kterých už nikoliv. Pokud najdete nějakou situaci, v níž se necítíte příjemně, přesně tam je vaše hranice. Tento váš pocit je zapotřebí se svým partnerem komunikovat. Pokud po vás chce partner dělat věci, které vám nejsou příjemné, či se chová tak, jak je vám to proti srsti, pak je na čase vysvětlit si, jak se celá věc má a jaké pocity ve vás jeho chování vyvolává.  Základem je říci si i to, proč tomu tak je, jak přesně se při překračování svých hranic cítíte a jaké řešení navrhujete. To, že se vám něco nelíbí, to že něco nechcete dělat nebo to, že něco odmítnete, je prvním krokem k tomu, abyste dokázali říci NE. Stanovené hranice ve vztahu vám napoví v tom, kdo jste a kdo už nejste.

Domluvte se na způsobu, jakým budete nedodržení stanovených hranic řešit

Krom toho, že si uvědomíte, kde svou hranici máte, je zapotřebí domluvit se s partnerem i na způsobu, jakým budete nedodržení svých hranic řešit. Nikdy nevyhrožujte, že ze vztahu odejdete, pokud to opravdu udělat nechcete. Volte spíše jiná řešení, jako je omezení kontaktu s partnerem nebo to, že mu přestanete pomáhat s věcmi, které jsou pro něj důležité. Velký význam má také to, abyste si za svými hranicemi stáli a jejich případné nedodržování či překračování důsledně „trestali“, jinak bude všechna vaše dosavadní snaha zbytečná.

Hodně také záleží na tom, jak vám bude druhá strana naslouchat a jak se bude snažit vaše hranice respektovat. Pokud na vás partnerovi opravdu záleží, bude se snažit vaše hranice nepřekračovat. Pokud je mu váš vztah lhostejný, bude se chovat stejně sobecky, jako doposud, bude dělat jen věci, které baví jeho. Pokud na vás nezačne brát ohledy, pak se nabízí jedno jediné řešení a tím je rozchod! V takovém vztahu nemá cenu zůstávat, pokud nechcete být tím, kdo bude celý život ustupovat. Přišli byste tak o část sebe samých a to by byla velká škoda.

Problém se stanovením hranic mají většinou osoby bez sebevědomí

Vyrovnaní a sebevědomí jedinci nemají většinou s nastavováním hranic ve vztahu problémy. Dokáží je dát svému partnerovi jasně najevo a zároveň si umí sjednat jejich dodržování. Problém mívají většinou osoby, které se snaží svému partnerovi vyjít za každou cenu vstříc na úkor svého vlastního štěstí. S tímto problémem se setkáváme velmi často také na začátku partnerských vztahů, kdy všichni chtějí, aby s nimi byl jejich partner spokojen. Nadšeně proto kývnou na jakýkoliv partnerův plán, jen aby mu udělali radost a nezklamali ho. Jenže to je špatně, jelikož se chováme v rozporu se svými pocity a partner to nemusí vůbec vycítit nebo toho může naopak zneužít ve svůj prospěch.

Uvědomte si, že tím, že budete realizovat jen partnerovy sny a přání, přijdete úplně o ty své a dříve nebo později přijdete také na to, že jste zcela odlišní. V takovém vztahu nemůžete být nikdy  šťastni!


Podobné články

Kočka Karla Lagerfelda bude možná dědit. Choupette může získat 195 milionů dolarů!

Lagerfeld označoval svou kočku Choupette jako dědičku. "Pokud se mi jednou něco stane, člověk, který se o ni postará, nebude v bídě," řekl Lagerfeld v interview v roce 2015.

Domácí násilí – jak to začíná?

Ať chceme nebo ne, násilí se vztahům nevyhýbá. Myslíte si, že vy se do něčeho podobného nikdy nedostanete, protože byste hned po první facce ze vztahu odešli? Vztah s násilníkem ale nikdy nezačíná obyčejnou fackou. Jak se tedy stane, že týraný člověk zůstává i po prvním konfliktu v podobném soužití?

Láska vs. nenávist

Žijete s partnerem, se kterým jste na jednu stranu šťastni a na druhou stranu si čas od času říkáte, že už s ním nechcete být? Střídají se u vás pocity lásky s pocitem nenávisti? Pokud dochází k takovým situacím jen ojediněle, je to zcela normální. Láska je velmi komplikovaný cit a patří k ní i ta pozitivní i ta negativní stránka věci. Žádný vztah totiž není jen růžový. V každém vztahu se někdy zatáhne a je jen na vás samotných, jak dlouho zataženo necháte a jak moc budete toužit opět po sluníčku. V jakých případech jsou takovéto partnerské výkyvy považovány za „zdravé“ a v jakém případě už se jedná o situaci, kterou byste měli začít řešit?

Jakých chyb se lidé dopouštějí krátce po rozchodu?

Partnerské rozchody bývají často velmi bolestivé. Ztráta milované osoby některé jedince dovádí k zoufalým činům. Jenže tím se vše jen zhorší. Jaké činy to jsou?

Co na svém miláčkovi nikdy nezměníte?

Každý máme své zvyky. Přestože je partnerský vztah o kompromisech a valná většina lidí je schopná se do jisté míry přizpůsobit své lásce, stále je tam jen ta „jistá míra“. Něco na svém miláčkovi zkrátka nezměníte, ať se snažíte, jak se snažíte. A to bez ohledu, zda jde o muže nebo o ženy. S čím se tedy musíte smířit?

Co chtějí muži, aby jejich ženy dělaly?

Muži mají zcela jasné představy o tom, co by měly dělat ženy pro domácnost, děti a pro sebe. Pokud splňujete body, které najdete níže v článku, jste pro pány dokonalou manželkou (partnerkou).

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.