Jak ovlivňuje partnerské vztahy tzv. generační soužití?

Jak ovlivňuje partnerské vztahy tzv. generační soužití?

Stejně tak, jako mají rozdílné kultury odlišný pohled na různé životní situace, mají je i jednotlivé generace. Je to dáno především tím, že každá z generací vyrůstá v jiné době. A právě kvůli rozdílným postojům a názorům dochází často k mezigeneračnímu střetu zájmů.

Mládí vs. stáří

Mladá generace má v dnešní době díky moderním technologiím obrovskou výhodu v tom, že má přístup k celé řadě informaci. Mladí jsou plni energie, mají spoustu elánu, do všeho se vrhají po hlavě, jsou poměrně přizpůsobiví, ale také značně nároční. Mladé generaci bohužel chybí životní zkušenosti a znalosti, kterými naopak disponuje generace starší. Starší lidé jsou oproti mladým rozvážnější, nehazardují se svým majetkem ani penězi, jsou klidnější. Mladým mohou připadat názory starších zastaralé a pro pro život nepoužitelné. Starší osoby zase neocení vymoženosti této moderní doby, ani způsob, jakým si mladí lidé v současné době organizují život. A konflikt může být hned na světě.

Generační soužití

Mezigenerační problémy vznikající v rámci jedné rodiny mohou být často velmi komplikované. Pokud žijí starší členové rodiny ve vlastním bydlení a mladí také, můžeme hovořit o té lepší variantě. Pokud však žijí dvě nebo dokonce tři generace v jednom rodinném domě, může být generační soužití velmi náročné.

Jsou-li názory mladých a seniorů diametrálně odlišné a ani jedna ze stran nechce tu druhou pochopit, může dojít k situacím, kdy se pak rodina mezi sebou začne hádat nebo spolu přestane na čas komunikovat úplně. Mladí často protestují proti hodnotám starších generací. Starší generace zase nesmyslně lpí na všech svých zásadách. A tohle nikdy dobrotu dělat nebude!

Rozdílný pohled na život

Hlavním důvodem těchto střetů, neporozumění a častých „bojů“ je i fakt, že se za ta desetiletí / staletí změnil pohled na rodinu a na rodinné soužití. Dříve to bylo tak, že se dívky vdávaly ve svých 18 letech, založily si rodinu a té se oddaně věnovaly. Obživu rodiny zajišťoval muž. Dnes už tomu tak dávno není. Partneři žijí  často „na psí knížku“. Čím dál více lidí k životu manželství vůbec nepotřebuje. Děti si pořizují i partneři, kteří se ještě nevzali nebo ani brát do budoucna nechtějí. A toto bývá pro starší generaci často nepochopitelné. Stejně tak odsuzují i tzv. single nebo mingle vztahy. Takový způsob života připadá seniorům nepřípustný.

Starší generace vidí problém i v tom, že již není pevně dáno, že muž je živitelem rodiny. V dnešní době bývají živitelé většinou obě pohlaví. Ženy už vydělávají stejně jako muži. Kariéře se věnují také obě pohlaví, o domácnost se pak společně dělí.

Co tedy dělat, aby docházelo k minimalizaci těchto mezigeneračních střetů?

V první řadě si vždy vyslechněte názor druhé strany. Povězte si k tomu své. Pozor však na to, jaká slova pro své vyjádřování zvolíte. Nebuďte agresivní ani vulgární. Neprosazujte svůj názor za každou cenu. Nebuďte tvrdohlaví. Snažte se druhé straně vysvětlit svůj postoj k dané situaci a požádejte je o pochopení a podporu. Nikdy nezapomínejte na úctu vůči starší generaci. Pamatujte na to, že i vy mladí jednou zestárnete a vaše názory se v průběhu života mohou zcela změnit nebo obrátit. Udržujte mezi sebou pravidelný kontakt a važte si sebe samých, dokud se navzájem máte. Později byste mohli svého negativního chování nebo ukončení vzájemné komunikace litovat.


Podobné články

Obtěžuje vás vytrvalý ctitel? Pozor na stalking!

Máte kolem sebe nějakého neoblomného ctitele, který se vám neustále dvoří, který na vás čeká před prací, nosí vám květiny, píše vám zamilované zprávy, neustále vám volá, kupuje dárky či vás zve na romantické večeře? Jedná se vůbec ještě o nevinný pokus o sblížení s vámi nebo už o nebezpečné pronásledování zvané stalking?

Jak přežít rozvod

Rozvod je jednou z nejnáročnějších životních situací, kterou může člověk ve vztahu zažít. Chození po soudech kvůli péči o děti, dělení majetku a řešení budoucnosti vás obou, také k dobré náladě a pohodě příliš nepřispěje. Jak tedy naložit se ztrátou životních jistot a s pocity smutku, zrady či nenávisti? Poradíme vám!

Jak si užít partnerskou dovolenou bez stresu?

Plánujete jet na dovolenou? Bojíte se, že namísto odpočinku prožijete zase jen stres? Nemějte obavy. Poradíme vám, co udělat, abyste tentokrát předešli nepříjemné dovolené.

Dietou ke konci vztahu?

Už dlouho neplatí to, že se pánové cpou smaženými řízky, zatímco jejich drahé polovičky chroupají jen zdravý zeleninový salát. Hubnou obě pohlaví! Vyhledávají diety, omezují nezdravá jídla, chodí cvičit. Není vzácné vidět pár, který se řídí vegetariánským nebo raw jídelníčkem. Pokud ale hubne jenom jeden, může to v některých případech  negativně ovlivnit váš vztah. Hrozí to i vám?

Jak si udržet partnerský vztah i po dětech?

Měli jste nádherný vztah? Všechno klapalo? Pak ale přišly děti a vy jste na sebe přestali mít čas? Odcizili jste se a často se přistihnete, jak přemýšlíte o tom, zda jste ještě manželé a milenci nebo už jen rodiče? Jak překonat klasický scénář a zůstat i s rozrůstající se rodinou především partneři?

Hrajte na jistotu: tyhle věci svému partnerovi neříkejte

Určitě vás již nudí řeči o tom, jak muži počty všech svých bývalých partnerek násobí třemi a ženy si zase počty svých partnerů ubírají. Proč byste se měli v dnešní době stydět? Řekněte narovinu, s kolika partnery jste něco měli. Bohužel logika a lidská povaha jdou často proti sobě. Jak u mužů, tak u žen. Možná vás překvapí, že zrovna počet partnerů je to nejmenší, co vaši polovičku trápí. Co byste skutečně neměli říkat?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.