Je velký věkový rozdíl mezi partnery problém?

Je velký věkový rozdíl mezi partnery problém?

Potkali jste partnera, se kterým je vám dobře, ale má to jeden háček. Je mnohem starší / mladší než vy a vy váháte nad tím, zda máte v takovémto vztahu i nadále pokračovat nebo ho raději včas ukončit. Jak to vlastně s věkovým rozdílem mezi partnery je?

Už dávno odzvonilo dobám, kdy se na partnery, kteří mají mezi s sebou větší věkový rozdíl či na vztah, v němž chodí mladší muž se starší ženou, koukalo přes prsty. Moderní doba je tolerantnější, proto se můžete čím dál častěji setkat s tím, že na ulici potkáte dvacetiletou dívku a padesátiletým mužem nebo naopak čtyřicetiletou ženu s náctiletým chlapcem. Co je však správné? Nemělo by to být ve vztazích tak, jako doposud, kdy je ideálním partnerstvím to, když je muž o 3-6 let starší než jeho žena? Jaký věkový rozdíl je ještě akceptovatelný a jaký už ne? Na to je velmi těžké odpovědět.

Tím, jak partneři stárnou, tím se věkový rozdíl mezi nimi smazává.

Obecně se dá říci to, že nejméně problematický je ten případ, kdy vznikne větší věkový rozdíl mezi partnery středního věku. Proč? Protože pokud je jedním z partnerů náctiletý člověk, má starosti týkající se školy, kamarádů a zábavy a vy, pokud jste podstatně starší, řešíte zodpovědnost za práci, peníze, rodinu, atd. Každý z těchto partnerů je úplně jinde, každý má jiné starosti a v takovémto případě se jedná spíše o vztah rodiče a dítěte.  U partnerů středního věku už jsou zájmy i životní zkušenosti většinou vyrovnané. Tím, jak partneři stárnou, tím se věkový rozdíl mezi nimi smazává. Oba řeší stejné starosti – rodinu, bydlení, zaměstnání, finance a věkový rozdíl v takovém vztahu příliš velkou roli nehraje. O něco problematičtější vztah pak nastává v případě, kdy si mladičká dívka najde o mnoho let staršího partnera. Na jednu stranu jí sice imponuje partnerova moudrost a zralost, na druhou stranu musí přemýšlet o tom, že až jí bude padesát a bude si chtít užívat života, jejímu partnerovi už může být sedmdesát či více. Namísto toho, aby pak jezdila po výletech a dovolených, se bude muset o svého partnera starat a života už si příliš neužije.

Je-li věkový rozdíl příliš veliký, můžete se začít v budoucnu potýkat ve vztahu s celou řadou problémů.

První z nich je to, jak se k sobě věkově rozdílní partneři budou chovat. Jeli věkový rozdíl pár let, pak se nebudeme o problémech asi zmiňovat. Takové rozmezí je vnímáno společností i psychology v podstatě dobře. Větší problémy mohou nastat v případě, kdy si najdete partnera, který je o dvacet či třicet let starší / mladší. Problém může nastat ve chvíli, kdy dojde k seznámení seniora s mladistvou / seznámení seniorky s mladistvým.

Podíváme-li se na to z pozice toho staršího partnera, většinou bude dříve nebo později docházet k tomu, že budete mít pocit, že váš mladší partner nemá ještě dostatek zkušeností, že v životě chybuje, že není dostatečně zralý a budete mít tendence mu radit, jak má co dělat, čeho se má vyvarovat, poučovat ho z vlastních chyb, které jste vy v jeho věku také dělali, budete mít tendence chránit ho před případnými problémy, budete se k němu chovat, jako byste byl jeho rodič, ne životní partner.  Možná, že také občas dojde na situaci, kdy budete svému mladšímu partnerovi potřebovat předhodit to, že vy jste ten, kdo by měl mít ve vašem vztahu hlavní slovo, protože vy jste ten, kdo si toho v životě víc prožil, kdo má více zkušeností, kdo je moudřejší, lépe finančně zabezpečený, atd. Přestože to budete myslet se svojí láskou dobře, může mít takovéto vaše chování negativní vliv na váš partnerský vztah.

V opačném případě, kdy vy jste tím o desítky let mladším partnerem, pravděpodobně budete ke svému partnerovi vzhlížet, protože už ve svém životě něco dokázal, ví, jak si v které situaci poradit, zatímco vy, ještě stále nevíte a váháte. A možná právě proto si budete svého partnera idealizovat, namísto toho, abyste ho brali takového jaký je. Častým problémem může být v takto věkově rozdílném vztahu i to, že jako mladší partner můžete pohlížet na toho druhého spíše jako na svého rodiče.  Budete spoléhat na to, že vám vždy a v každé situaci pomůže, protože má zkušenosti, ví, jak vaše starosti a problémy řešit, je finančně zabezpečený.  Ale to je také špatně. V partnerském vztahu se k sobě musíte chovat jako rovnocenní partneři. Mezi rovnocennými partnery není důležitý věk, nýbrž to, jak si spolu rozumíme, jak si umíte naslouchat a pomáhat v určitých životních situacích.

Váš vztah může komplikovat i to, jak na vás bude reagovat okolí.

Dalším z problémů, které mohou partneři s větším věkovým rozmezím vnímat, je to, jak na ně bude reagovat okolí. Jedná se sice o věc, nad kterou by mohla většina lidí jen mávnout rukou, ale není tomu tak.  Chodíte-li s výrazně mladší ženou, bývá vaše partnerka vnímána okolím jako nezralá a lidé ji považují za ženu, která je s vámi především kvůli vašim penězům, jako na tzv. zlatokopku nebo z důvodu, že neměla dobrý vztah se svým otcem a tak si ho nyní kompenzuje na vás. Stejný problém může nastat i v případě, kdy chodíte s výrazně starší ženou. V takovém případě zase vaše okolí bude spekulovat nad tím, zda jste spolu kvůli sexu nebo kvůli nenaplněné mateřské lásce.

Jakékoliv větší věkové rozdíly vždy komplikuje fakt, že vyvolávají pozornost druhých a vy pak musíte často svůj vztah před lidmi obhajovat. Přestože byste s vaším partnerem mohli být za normálních okolností šťastný pár, konfrontace s okolím vám bude vaši lásku ztěžovat.

Věkový rozdíl by měl být zvažován také v případě, kdy jeden z partnerů chce založit společnou rodinu. Pak je zapotřebí promyslet, jak by vaše rodina fungovala, když byste si pořídili dítě.

Je tedy jen na vás, jak si se starším či mladším partnerem život zařídíte a jak spolu budete vycházet!


Podobné články

Očima odborníků: mýty o manželství

Ať jste o svatbě ještě ani nemluvili, nebo už jste několik let spolu, jistě jste slyšeli spoustu cenných rad o tom, jak si vytvořit a udržet šťastné manželství. Zeptali jsme se několika psychologů, partnerských koučů i úspěšných manželských párů, co si o tom myslí. Tyhle mýty nám vyvrátili!

Od začátku nefunkční vztah – poznáte chybný start?

Kolikrát už jste od někoho slyšeli, že to nebylo ono už od úplného začátku? Nebo jste tuhle větu dokonce sami vyslovili? I když láska dokáže být nepředvídatelná, někdy poznáte už na začátku vztahu, že to nejspíš neskončí oním „Šťastně až navěky“.  Které začátky vztahu naznačují, že byste se měli raději rozejít?

7 denní kůra pro váš vztah

Znáte to: Potkáte se, zamilujete se a myslíte si, že je to láska na celý život. Občas se ale stane, že i když se milujete pořád, ve vztahu samotném to poněkud skřípe. Je to i váš případ? Máme pro vás jednoduchý návod, jak se vypořádat s partnerskou krizí!

Jak líbáte vy?

Líbání je jeden z nejintimnějších fyzických doteků. Z polibků lze snadno rozpoznat, co člověk ke svému partnerovi cítí. Podívejte se, co líbání vypovídá o vás.

Kde se raději nehádat?

Hádky k životu prostě patří a proto se čas od času pohádá i nejdokonalejší pár, který znáte. Pokud víte, že už vaši hádku nic nezastaví, pamatujte na to, že není vhodné hádat se s partnerem kdekoliv a kdykoliv vás napadne. Přeci jen jsou situace a místa, kdy a kde byste se hádat neměli.

Co muži nenávidí?

Jak už to v životě bývá, většinu vlastností na svém miláčkovi zbožňujeme, ale něco zkrátka nemůžeme vystát. Při čem mají chuť muži řvát a trhat si vlasy?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.