Duševní poruchy v partnerství

Duševní poruchy v partnerství

S duševními poruchami se setkáváme ve vztahu poměrně často. S některými problémy do vztahu již partneři přicházejí, jiné problémy vznikají až v průběhu soužití. V některých případech je ale velmi těžké rozeznat, kdy je jedná o duševní poruchu a kdy o vztahový problém. O jaké poruchy se nejčastěji jedná?

Depresivní stavy

Asi nejčastějším duševním problémem je tvz. deprese. Hlavním příznakem této poruchy je chorobně smutná depresivní nálada, která přetrvává delší dobu. Kromě depresivní nálady se můžeme u takového člověka setkat i s dalšími příznaky, jako je například nedostatek energie, neschopnost prožívat radost, výčitky, atd. Depresivní lidé jsou bez energie, jsou vyčerpaní, naprosto demotivovaní. Takoví jedinci nemají na nic náladu, nic je nebaví, mají potřebu se ponižovat, nevyhledávají kontakt s ostatními. Depresivní jedinci mají často poruchy spánku a stravovacích návyků. Depresivní náladu není možné u člověka jen tak zničehonic změnit. Takovým jedincům může pomoci jen lékař a vhodně zvolená léčba.

Neurotické poruchy – úzkosti

Kromě depresivních stavů mohou stát za partnerskými problémy i tzv. neurotické poruchy. Ty se projevují tím, že mají jedinci opakující se panické úzkostné stavy. Úzkost může zasáhnout v náhlých záchvatech nebo může na jedince působit trvale. Úzkosti mohou zásadně ovlivnit kvalitu života nemocného, jelikož ho omezují nejen v osobním životě, ale i v zaměstnání.  Mezi tyto problémy patří různé fobie (strach z určitých věcí, situací), panická porucha doprovázená bušením srdce, třesem, dušností... Život s úzkostlivým partnerem není jednoduchý. Neurotické poruchy se řeší za pomoci psychoterapie. Ta má jedinci pomoci porozumět, co se ním děje, identifikovat faktory, které úzkost zapříčiňují a pomoci mu se s takovými stavy vypořádat.

Hypochondrie

Hypochondrie je charakterizována úzkostným strachem z nemocí. A to i v případě, kdy je dotyčná osoba ujišťována lékařem, že je ve výborném zdravotním stavu. Pro hypochondry je typické, že se cítí ve své nemoci velmi dobře, protože je mu věnována větší pozornost než pokud je zdráv. Navíc je hypochondr díky své nemoci často zbaven svých běžných povinností a to je pro něj často velmi výhodné. Hypochondrie se nejčastěji projeví po nějaké prodělané nemoci. Namísto toho, aby se dotyčný cítil lépe, pociťuje po nasezené léčbě zhoršení svého stavu. Bere pak celou řadu vitamínů, podstupuje dobrovolně celou řadu vyšetření. Hypochondři si své úzkostné sebepozorování a strach z nemoci vyloženě „užívají“. Život s hypochondrem je velmi náročný, jelikož partner netuší, zda má jeho milovaný skutečně velké bolesti či zda je opět nemocen nebo zda si tento stav opět vymýšlí.

Ostatní poruchy osobnosti

Poruch osobnosti existuje celé řada. Patří mezi ně například i paranoidní poruchy osobnosti, schizoidní poruchy osobnosti, agresivní poruchy osobnosti, narcistické poruchy osobnosti, …. ale například i všem dobře známá žárlivost.


Podobné články

Očima odborníků: mýty o manželství

Ať jste o svatbě ještě ani nemluvili, nebo už jste několik let spolu, jistě jste slyšeli spoustu cenných rad o tom, jak si vytvořit a udržet šťastné manželství. Zeptali jsme se několika psychologů, partnerských koučů i úspěšných manželských párů, co si o tom myslí. Tyhle mýty nám vyvrátili!

Důkazy lásky, které snadno připravíte doma

V době, kdy jsou všichni zavřeni doma, na moc romantických procházek asi nevyrazíte. Ale i doma lze sršet romantikou nebo připravit své polovičce nezapomenutelný zážitek. Připravili jsme pro vás pár tipů.

Když váš vztah ničí vaše vlastní mysl

Lidský mozek je úžasná věc, která nás přivedla na vrchol technologického pokroku a díky němuž vznikla ta nejkrásnější umělecká díla. Zároveň je to ale také nástroj, který nám může pěkně zamávat s milostným životem. Umět podrobit sebe samé analýze nebo být schopen kritiky, pokud uděláme něco špatně, by měl zvládnout každý člověk s alespoň průměrnou inteligencí. JENŽE – ne všechny myšlenky jsou prospěšné. Některé vám mohou zničit vztah! Které ihned vyhodit z mysli?

Návod na štěstí

Toužíte po tom být šťastni, ale stále se vám to nedaří? Jak chytit štěstí „za pačesy“ a jak si konečně užívat života s úsměvem na tváři? Pokuste se inspirovat našimi tipy. Zajisté se tak ke štěstí propracujete a začnete nahlížet na život pozitivně.

Jak nastartovat úspěšný den

Máte někdy pocit, že na co sáhnete, to pokazíte? Říkáte si, že by možná bylo lepší, kdyby takový den vůbec nebyl? Co, ale udělat proto, abyste si večer mohli říci, že jste dnes vykročili tou správnou nohou a že dnešní den stál opravdu za to?

Rozchod s vyděračem aneb važte si znovu sami sebe

Netěšili jste se po příchodu domů na svou polovičkou? Místo toho jste mysleli jen na to, že ještě musíte rychle vyžehlit košile nebo pověsit poličky. Báli jste se, aby nebylo doma opět dusno a na vinně jste nebyli opět vy? Pokud už jste vzali rozum do hrstí, dávno jste z takového vztahu venku. Jenže tím váš rozchod nekončí. Velký kus práce máte ještě před sebou. Musíte se naučit vážit si znovu sami sebe!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.