
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
Testujete se navzájem?
Pravidelně testujete jeden druhého? „Pokud mě miluješ, tak…“ Vyhrožování odchodem je u vás běžné a pravidelně následují prosby. Ať už z jedné, nebo druhé strany, můžete se i střídat. Flirtujete s ostatními, aby váš miláček žárlil?
Neustále dokazovat, že se milujete, je destruktivní. Je to únavné jak fyzicky, tak psychicky pro vás osobně i pro vztah. Ve zdravém vztahu nemusíte konstantně dokazovat, že se milujete. O problémech i lásce mluvíte a oba se můžete vyjádřit bez toho, aby váš přítel / přítelkyně vyhrožovali, že vás opustí.
Potřebuje jeden z vás neustále ujištění?
Neustále potřebujete ujištění, že vás váš protějšek miluje? Že přítel je tu jen pro vás, nebo že přítelkyně myslí pouze na vás? Máte neustále strach, že vás miláček opustí? Závislost na druhém se projevuje právě tak, že se nemůžete zbavit strachu, že váš protějšek odejde. Ve zdravém vztahu nic takového nezažíváte. Naopak jen málokdy přemýšlíte nad tím, zda váš manžel či manželka cítí stejnou lásku, jakou cítíte vy.
Je váš vztah plný napětí a dramatu?
Je mezi vámi mnoho napětí? Neustále řešíte nějaké „drama“? Nejedná se o takzvanou italskou domácnost, jak svůj vztah možná rádi nazýváte. Zamyslete se, jak se cítíte. Někde hluboko uvnitř si můžete vlastně užívat všechno tohle konstantní napětí, že se neustále hádáte, vyhrožujete si, nikdy nevíte, na čem jste. I když si tenhle styl možná vychutnáváte, zabírá příliš velkou část vašeho života. A hlavně si vytváříte jeden na druhém závislost a neustále se houpete na tom, kdo je zrovna teď ten „důležitější“. To není dobrý recept na rovnocenné partnerství.
Je vztah vše, co jste?
Partnerský vztah se stává velkou součástí vašeho života. A jako všechno, i vztahy mají vliv na to, kým se v budoucnu staneme. Jaká osoba z nás bude. Ale nikdy nespadněte do pasti, že celý svůj život podřídíte a vystavíte na vztahu. Sebeurčení druhou osobou (vztahem) je ukázkový příklad toxicity. Ve zdravém vztahu jste se svým protějškem spokojení a on nebo ona vás podporují ve vašem vlastním, individuálním vývoji. Ve zdravém vztahu jste osobnostně stále nezávislí.
Bagatelizujete problémy?
Když se vyskytne problém, ignorujete ho až do té míry, že se nakonec stane otravným faktem? Jak často si skutečně sednete a snažíte se problémy řešit? Odmítáte cokoli řešit a zlobíte se, když ten druhý najednou něco „vytáhne“? Nesouhlas je běžnou součástí vztahu, nikdo se mu nevyhne. (Pokud ano, je to stejný problém – ignorujete potíže.) Ve zdravém vztahu se překážkám zkrátka nevyhýbáte. V závislém vztahu na druhou stranu mají partneři sklon se všemu až nutkavě vyhýbat.
Na závěr
Pokud jste se poznali jen v jednom bodě, je velká pravděpodobnost, že je váš vztah v něčem toxický. Dobrá zpráva je, že znáte svůj problém. Řešit známé obtíže je snazší než se motat v začarovaném kruhu a nemoci přijít na to, co je vlastně špatně. Promluvte si se svým mužem, sedněte si se svou ženou. A pokud si stále nejste jistí, podívejte se na naše další články.
Podobné články
Jak poznat, že vás váš partner miluje?
Máte po svém boku člověka, kterého milujete a se kterým je vám hezky? Stává se vám však, že čas od času zapochybujete nad tím, zda vás váš partner miluje tolik, jako vy jeho? Jak poznat, že vás má opravdu rád?
Vztahová lenost, aneb už se nechci do žádného dalšího vztahu pouštět!
Zažila jste minimálně jeden rozvod nebo rozchod s někým, koho jste na počátku vztahu tolik milovala? Byla jste od té doby na několika dalších schůzkách, prožila jste několik nových vztahů a přesto jste stále sama? Proč?
Najděte vztahu nový cíl
Vybudovat dlouhodobý fungující vztah je jednou z největších životních výzev. Hledáte jasně danou cestu? Dávejte si cíle a plňte je!
Můj „ex“ mě chce po rozvodu zpět. Máme to spolu ještě zkusit?
Prožili jste se svým partnerem pěkných pár let společného života a pak se stalo něco, co váš vztah zničilo? Skončila vaše velká láska rozvodem a vám nezbylo nic jiného, než že si každý půjdete svou vlastní cestou? Jenže co dělat v případě, když zjistíte, že máte svého exmanžela / svou exmanželku stále rádi a dotyčný vám oznámí, že by se k vám chtěl vrátit zpět? Jak v takovém případě reagovat?
Jednou jste dole, jednou nahoře. Funguje tak i váš vztah?
Říkáte si, že žijete ve šťastném a spokojeném vztahu, jenže jakmile to vyslovíte, stane se něco, co vás nemile překvapí? Připadáte si jako na houpačce? Je váš vztah chvíli plný lásky a štěstí a za pár dní plný problémů, vzteku a nenávisti? Lze považovat takovéto střídání nálad ve vztahu za normální?
O tomhle ve vztahu raději nemluvte
Naprostá důvěra v partnerském vztahu a fakt, že spolu můžete mluvit úplně o všem, to je cíl, ke kterému směřujte svůj vztah. Pak se nemůže stát, že by nastala krize kvůli něčemu, o čem oba smýšlíte stejně. I ono „mluvit o všem“ má ale jisté meze. S některými tématy musíte zacházet navýsost opatrně. Ptáte se s jakými?
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
5 pravidel pro kvalitní vztah
Každý má vlastní hlavu a priority pro vztah. Sebelepší vztah se proto čas od času nutně ocitne v krizi, nebo se přinejmenším alespoň pohádáte. Tyhle chvilky ovšem můžete snížit na minimum! Dohodněte se na „návodu“ k soužití.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj