Jak ovládat žárlivost?

Jak ovládat žárlivost?

Žárlivost je negativní lidská vlastnost, se kterou se setká každý zamilovaný člověk. Pokud se jedná o žárlivost, při níž se čas od času bojíte, aby váš partner či partnerka neskončili v náručí někoho jiného, jedná se o tzv. zdravou formu žárlivosti. Ta k lásce patří. Pokud se však se žárlivostí potýkáte častěji, nedá vám spát, pronásleduje vás ve dne i v noci, pak není něco v pořádku. Co všechno vede lidi k žárlivosti a jak v sobě tuto nežádoucí lidskou vlastnost potlačit?

Největší žárlivci většinou působí na své okolí jako lidé, kteří mají nad věcí nadhled. Působí značně sebevědomě. Za jejich chováním se však skrývá notná dávka nespokojenosti se sebou samými a strachem o budoucnost svého partnerského vztahu.

Co vás vede k žárlivosti?

V první řadě je tedy nutné zamyslet se nad tím, co vás vlastně k negativním žárlivým myšlenkám vede.  Proč máte neustále potřebu přemýšlet nad tím, co váš partner kdy, kde, jak a s kým dělá? Máte nějaký prokazatelný důvod, na základě něhož si myslíte, že má váš partner / vaše partnerka nějakého milence či milenku? Nebo si všechny tyto příběhy vymýšlíte v hlavě vy sami a následně se jimi trápíte?

Přestaňte svého partnera hlídat!

Přestaňte přemýšlet o tom, co vaše polovička právě dělá, proč jí volá tolik lidí, proč jí přijde za den tolik SMS zpráv. Přestaňte vymýšlet příběhy typu, proč se vaše láska dneska vrátila z práce tak pozdě, že namísto schůzky se šéfem sedí určitě se svou novou láskou v baru a popíjí drinky. Přestaňte se chovat jako malé děti, skoncujte jednou pro vždy s prohledáváním kapes, projížděním mobilů, mailů či účtenek, které má dotyčný v peněžence, studováním bankovního výpisu a hledáním důkazů, zda svému milenci / své milence něco pěkného nekoupil / la. Nesnižujte se ani k tomu, že budete volat do hotelu, kde má být váš partner po dobu služební cesty ubytován a neověřujte ani skutečnost, zda dostal jednolůžkový či dvojlůžkový pokoj. Takové věci se nedělají!

Pracujte na partnerské důvěře!

Snažte se raději zapracovat na partnerské důvěře. Ta je totiž základním stavebním kamenem každého vztahu. Důvěru lze poměrně složitě vybudovat a velmi snadno o ni přijít. Snažte se na ni tedy pracovat, upevňovat ji, chovat se tak, aby váš partner neměl důvod vás podezírat, snažte se ji nezničit.

Komunikujte s partnerem o svých pocitech

Pokud máte pochyby o vašem vztahu, komunikujte se svým partnerem. Jděte přímo na věc a promluvte si o vašich pocitech. Sdělte mu / jí, jak se cítíte, co vás trápí. Třeba se vám dostane překvapivého vysvětlení na vaše otázky a vy budete moci pustit vaše zbytečné starosti z hlavy.

Věřte si, mějte rádi sami sebe

Další velmi důležitou fází, jak ovládat žárlivost je důvěra v sebe samého / sebe samou. Základem je mít se rád, věřit si, přestat o sobě konečně pochybovat. Skoncovat s myšlenkami, že nejste pro svého partnerka / svou partnerku dosti dobří, že kolem vás chodí celá řada lepších , krásnějších, štíhlejších, chytřejších, bohatších, než jste vy. Věřte tomu, že pokud by s vámi dotyčný být nechtěl, nebudete s vámi. Málokdo totiž udržuje v dnešní době partnerské vztahy jen ze soucitu.

Požádejte o názor své blízké

Pokud se obáváte hovoru s partnerem, pokuste se se svými starostmi a obavami svěřit nějakému nezaujatému kamarádovi či kamarádce a zeptejte se ho na jeho / její názor. Někdy je dobré slyšet věci i z jiného úhlu pohledu, než je ten váš.

Snažte se své žárlivosti zbavit

Zamyslete se nad tím, zda je váš důvod k žárlení opodstatněný, zda vašeho partnera někdo s někým viděl,  či zda pramení původ vaší žárlivosti pouze ze strachu, co budete dělat, až partnerovi na jeho nevěru přijdete. Takovéto důvody žárlivosti pramení většinou z nějaké negativní zkušenosti, ať už ze současného nebo minulého partnerského vztahu a je velmi nutné se jim postavit. Pokuste se na sobě zapracovat nejprve sami, a pokud se vám nepodaří bojovat se žárlivostí vlastními silami, požádejte o pomoc odborníka.


Podobné články

Rozchod? Co dělat a čeho se vyvarovat, aby byl co nejméně bolestivý?

Rozešel se s vámi partner, se kterým jste chodili dlouhé měsíce či roky? Nemůžete se vypořádat s faktem, že jste nyní zůstali sami? Poradíme vám, čeho se vyvarovat a na co se naopak zaměřit, aby smíření s vaším rozchodem bylo co nejkratší a co nejméně bolestivé.

Proč se nemohu zamilovat?

Seznamujete se, chodíte na schůzky, snažíte se. Dokonce jste potkali už několik téměř dokonalých protějšků. Vždy tomu ale něco chybělo. Jiskra, vášeň…. Nebo prostě ona jedna nedokonalost byla příliš velká na to, abyste jí mohli akceptovat. Co se děje, že se už nedokážete zamilovat? Dozvíte se v článku.

Chcete oživit vztah a prohloubit intimitu? Zeptejte se partnera na těchto 21 otázek!

Začátky vztahů jsou plné radosti a zábavy. Zkoumáte, co má váš partner rád a postupně se o něm dozvídáte víc. Po měsících či letech partnerského vztahu většinou vášeň ustupuje a váš vztah může ochladnout. Máte pocit, že o vašem partnerovi víte všechno? S těmito otázkami opět rozproudíte vodu.

Krize ve vztahu

Pokud máte nějaký dlouhodobý vztah, víte, že s láskou nesouvisí jen to pěkné a příjemné. Téměř každý vztah totiž potká čas od času nějaká krize. U někoho přijde dříve, u jiného později. Někdo se s ní umí hravě vypořádat a vztah ustojí, jiné páry krize definitivně rozdělí. Říká se, že nejkrizovější období přichází po roce vztahu a po 3, 7 a 20 letech trvání vaší „lásky“. Pokud se tomu tak ještě nechá říkat.

Proč na vás žárlí?

Se žárlivostí se častěji setkáváme u mladých párů. Lépe řečeno s tím „klasickým typem žárlivosti“. Mladí prožívají své city o něco silněji. Proto i žárlivost na drahou polovičku častěji vypadá jako ta z filmů. Hádky, obviňování, šmejdění v mobilu a staré dobré zakazování. Co ale ve skutečnosti vyvolává žárlivé scény?

Když skončí dovolená pohromou

Jeli jste na vytouženou společnou dovolenou, ale opak se stal skutečností? Zjistili jste, že váš milovaný / vaše milovaná někoho má? Zhroutil se vám v danou chvíli svět? Co teď? Jak z takové situace ven?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.