Lež v partnerském vztahu

Lež v partnerském vztahu

„Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe“. Zajisté toto pořekadlo z dětství dobře znáte.  Ale teď ruku na nos. Jak jste na tom se lhaním v dospělosti vy? Používáte při komunikaci se svým partnerem klasické (zlé) lži nebo volíte raději lži milosrdné?

Klasické lži vs. milosrdné lži

Pokud tvrdíte, že nikdy nelžete, pak vám nevěříme. Lže totiž úplně každý. Někdo více, jiný méně. Někdo používá v životě klasické lži, které dokáží dotyčnému v případě zjištění, jak se celá věc má, spíše ublížit. Tyto lži bychom raději používat vůbec neměli.

Jiní používají tzv. bílé lži. Ty považujeme spíše za lži milosrdné. Proč? Protože je používáme z čistě sobeckých důvodů. Usnadňují nám život. Pomáhají nám stmelovat partnerské nebo kamarádské vztahy. V některých případech se také vyslovují mnohem lépe, než pravda a proto po nich čas od času sáhneme.

Jak taková milosrdná lež vypadá?

V podstatě je to cokoliv, co vyslovíte proti svému přesvědčení, s cílem udělat tomu druhému radost. Tak například. Partnerka si koupí nové šaty, které se vám ani trochu nelíbí. Vidíte, jakou z nich má obrovskou radost. Když se vás zeptá, jak jí to v těch šatech sluší, nezbývá vám nic jiného, než říci, že moc. Kdybyste tak neučinili, měla by vaše láska po radosti a možná by pak došlo k partnerské hádce na téma, proč tedy spolu jste, když se vám nelíbí. Stejné je to v případě, kdy se žena partnera opakovaně zeptá, zda není tlustá. Pro klid vaší i její duše řekněte raději, že není, i když si myslíte pravý opak. Milosrdné lži totiž bývají někdy ku prospěchu a klidu obou stran.

Říkáte si, že by to takto fungovat nemělo?

Že je lepší říci pravdu? Jenže ne vždy tomu tak je. Lidé, kteří vždy říkají, co si myslí, většinou kolem sebe nemají moc přátel. Ostatní je považují za zlé a bezcitné osoby. Málokdo totiž unese pravdu takovou, jaká je. Zatímco osoby, které sem tam tu milosrdnou lež použijí, protože jim v danou chvíli přijde těžké říci pravý opak, jsou považováni za přátelské a ohleduplné osoby.  Za to jsou většinou ve vztazích nebo v kolektivu velmi oblíbení.

Milosrdné lži nám v podstatě zjednodušují život.

Když totiž řekneme, co chce dotyčný slyšet, nemusíme pak sáhodlouze vysvětlovat, proč jsme řekli opak, vyhýbáme se tak konfliktům a zbytečnému stresu, který by pramenil ze vzniklé hádky. Milosrdnou lží také maskujeme chyby, které jsme udělali, chráníme si své vlastní soukromí nebo se jednoduše děláme lepšími, než jakými ve skutečnosti jsme.

Stále si myslíte, že tzv. bílé lži nepoužíváte?

Pak se podívejte na ty nejčastěji používané a uvidíte, zda se v nich určitě najdete:  „Promiň, dneska nemohu přijít, není mi dobře“ (nikam se mi s tebou nechce), „Nemohla jsem ti zavolat, mám problémy s telefonem“ (neměla jsem chuť s tebou mluvit), „Tvůj mail mi nedošel, nenašla jsem ho v přijaté poště ani ve spamu“ (nechtěla jsem to řešit),  „Přišla jsem domů  někdy po půlnoci“ (začalo už dávno svítat), „Promiň, nemám hlad“ (vaříš příšerně), „Dneska ne, bolí mě hlava“ (nemám chuť se milovat) ….

Lžeme tedy nejen proto, abychom si usnadnili život, ale také proto, abychom neublížili někomu jinému. Zároveň se snažíme plnit vysněnou představu o nás samotných. Toužíme po tom, být lepšími, než ve skutečnosti jsme. Chceme tak oklamat nejen sebe, ale i druhé.
Lžeme například i při sepisování inzerátu na seznamku. Sem tam si nějakou špatnou vlastnost odmyslíme a nějakou dobrou přidáme. Lžeme i na první schůzce, pokud chceme na partnera zapůsobit. Lžeme i při vytváření životopisu. Děláme se šikovnějšími a zkušenějšími, než ve skutečnosti jsme, jen abychom tu práci dostali. Tyto malé lži ale nejsou zlé. Nemají za cíl někomu ublížit, nýbrž pomoci, vám samým k dosažení stanoveného cíle.

Ženy lžou nejčastěji o svém věku, váze, velikosti oblečení, ale i o tom, kolik stál ten který módní kousek, který si právě koupily. Muži lžou naopak nejčastěji o výši svého výdělku nebo o tom, kolik partnerek v životě měli. Muži si většinou nějakou partnerku přidají, zatímco ženy v tomto směru partnery spíše ubírají.

Čas od času lžeme i svým dětem. Začínáme tím, že je nosí čáp nebo vrána, lžeme jim i o tom, že dárky nosí Ježíšek, vyhrožujeme, že když budou zlobit, vezme je čert do pekla, nebo si pro ně přijde Klekánice, pokud nepůjdou okamžitě domů. Proč to děláme? Protože nám přijdou ještě moc malé na to, aby věděli, jak se věci skutečně mají, protože je přeci krásné, když děti věří na Ježíška a těšíte se společně na to, až vám nějaké dárky pod stromeček nadělí. Stejně tak lžete i v případě, když vám přinese vaše děcko svůj první obrázek a na něm bude jen jakási čmáranice. Nikdy svému dítěti neřeknete, že je to mazanice, nýbrž ho pochválíte za to, že se mu obrázek opravdu povedl a budete mít radost, že to samo dokázalo.

Milosrdné lži jsou tedy součástí našich, partnerských, kamarádských, rodinných i dalších životů. Používáme je dnes a denně při komunikaci s kýmkoliv. Nebojte se je tedy čas od času použít, pokud je vyslovíte s úmyslem někomu prospět. Jiný typ lhaní by se raději ve vašich životech objevovat neměl.

A jak jste na tom se lhaním vy?


Podobné články

3 věty, které bychom měli říkat častěji než MILUJI TĚ

Slyšet ta dvě krásná slova, to je jeden z nejkrásnějších momentů v každém partnerském vztahu. Všichni milujeme, když jsme milováni. Přesto však nelze lásku vyjádřit jen slovy "Miluji tě". Známe i další věty, které by neměly v žádném fungujícím vztahu chybět.

Co vás může bolet více něž nevěra?

Nechceme nikterak zlehčovat následky nevěry. Existují však i jiné negativní skutečnosti, které se týkají vztahu a bolí mnohem více, než to, že vás vaše „láska“ podvedla. Které věci to jsou?

Čemu muži na ženách skutečně nerozumí?

Existují věci, kterým rozumí jen ženy. Muži nad nimi jen nechápavě kroutí hlavou. Sdílet je s nimi opravdu nelze. Co přesně máme na mysli?

Tipy, jak nikdy nezachraňovat nefungující vztah!

Jste v situaci, kdy nevíte, jak vyřešit váš současný vztah? Na jednu stranu si říkáte, že nejste v takovém vztahu šťastni, že by bylo pro oba lepší rozejít se, na druhou stranu je vám líto zahodit vše, co jste společně za ta léta prožili. Pokud si nejste ještě zcela jisti tím, jak se zachovat, zkuste dát svému  partnerovi  /své partnerce poslední šanci. Způsobů, jak se pokusit zapracovat na svém vztahu existuje celá řada. Pojďme se však podívat na pár tipů, které pro záchranu vaší lásky rozhodně nepoužívejte!

Jak poznáte, že je váš partner velký sukničkář?

Baví se váš muž rád se ženami? Máte podezření, že se s nějakými dokonce i schází? Možná máte doma sukničkáře a ještě o tom ani nevíte. Zjistěte tedy, na čem jste!

Když začnou tikat biologické hodiny

Dnešní doba je taková, že se lidé neustále za něčím ženou. Někdo si chce ještě před „usazením“ užívat krás a radostí, které život nabízí. Někdo se prozatím vázat ještě nechce, a proto volí single život. Někdo se rozhodne pro dlouhodobé cestování po světě. Jiní touží po vystudování vysoké školy a získání titulu a následně po umístění v nějaké prestižní firmě.  S tím většinou souvisí i to, že jezdíte na služební cesty, zahraniční stáže a obětujete tak firmě, ve které pracujete, nejlepší léta svého života. Jenže pak najednou zjistíte, že je vám třicet nebo pětatřicet let a kvůli obětování se kariéře nemáte ani partnera, se kterým byste založili rodinu. U mužů to tak nevadí, u žen většinou ano. Začnou jim totiž tikat biologické hodiny.

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.