
Nemůžete mít děti? Jak se s tím vyrovnat?
Představovali jste si život tak, že až potkáte někoho, kdo vám za to bude stát, že se s ním usadíte, pořídíte si společné bydlení a hned na to miminko? Nejde vše podle plánu? Máte už vše, jen to dítě vám pořád chybí? Snažíte se dlouhé roky otěhotnět a najednou vám lékař oznámí, že vaše těhotenství bude nejspíše zázrak nebo v horším případě, že děti vůbec mít nemůžete? Co v takové situaci dělat? Jak se s tím vyrovnat?
Nedaří se vám otěhotnět?
Většina párů doufá, že se budou moci jednou točit kolem svých malých ratolestí. Ten kdo pochází z početnější rodiny, většinou touží po tom, mít dvě, tři nebo i více dětí. Jenže co dělat v situaci, kdy se vám nedaří otěhotnět?
V první řadě je zapotřebí zjistit, proč tomu tak je, který z partnerů má problém a zda vůbec existuje nějaká šance, aby se vám jako páru podařilo zplodit potomka. Pokud šance existuje, následuje většinou léčba neplodnosti, celá řada omezení, různé cvičení na podporu plodnosti, atd. Snažíte se prostě udělat vše proto, aby se vám tolik vytoužené miminko narodilo.
Asistovaná reprodukce (umělé oplodnění)
Jednou z nadějí, jak si dopomoci k vlastnímu potomkovi, je asistovaná reprodukce. Je jen na vás, zda se vydáte touto cestou a zda zkusíte otěhotnět pomocí partnerovo nebo darovaných spermií, vašich nebo darovaných vajíček. Úspěšnost umělého oplodnění je poměrně veliká, takže pokud vám lékař doporučil tento způsob vyzkoušet, máte ještě naději na vlastního potomka.
Verdikt zní: „Nemůžete mít děti“
V případě, že bude nemilosrdný verdikt vašeho lékaře znít: „Je mi líto, ale děti mít nemůžete“, nastane v takovém okamžiku pro většinu žen období bezmocnosti, viny, selhání. Ženy většinou berou svou neplodnost jako své obrovské selhání. Obrovská bolest, která je s tímto faktem spojena se často mísí se strachem, jak bude reagovat partner nebo manžel. Zda vás ještě bude mít rád, když mu nemůžete dát dítě, zda s vámi zůstane nebo odejde k jiné ženě, která mu porodí krásné a zdravé děti. Stejný problém určitě nastane i ve chvíli, kdy bude mít problémy s plodností váš partner. Pokud toto složité období společně překonáte a rozhodnete se, že spolu i nadále zůstanete, máte najednou o jednu velkou starost méně.
Adopce
Kromě umělého oplodnění se vám nabízí ještě jedno řešení. Adopce. Záleží však na tom, jak se k němu budete s partnerem stavět. Jste ochotni přijmout do rodiny cizí dítě? Dokážete mu věnovat stejnou péči a tolik lásky, kolik byste věnovali svému vlastnímu dítěti?
U adopce si musíte uvědomit, že se jedná o velmi složitý a zdlouhavý proces. Čekací doby na dítě jsou někdy rok, dva nebo i tři roky. Většina párů totiž chce malé zdravé miminko bílé pleti. Vzhledem k tomu, že takové děcko chce skoro každý, trvá adopční proces velmi dlouho. Navíc budete muset vyplnit celou řadu formulářů, dotazníků, posudků a absolvovat opakovaná sezení s psycholožkou. Adopce je většinou velmi náročná, ale pokud dostanete dítě, které vám bude dělat radost, určitě to za ty roky snažení stálo. Horší situace nastává v případě, kdy se k vám do rodiny dostane dítě problémové. I to se může stát a je nutné být na tuto situaci připraven.
Zůstat spolu nebo se rozejít / rozvést?
Pokud se s partnerem rozhodnete, že adopce nepřipadá v úvahu, protože „cizí dítě“ nechcete, nabízí se vám další dvě možnosti. Ta první je taková, že se rozejdete / rozvedete a každý zkusíte své štěstí v novém partnerském vztahu nebo zjistíte, že spolu chcete i přes toto zjištění zůstat a budete se snažit žít spokojeně dál i bez dětí.
Záleží tedy na tom, jak silný váš vztah nebo vaše manželství je. Pokud se milujete nade vše na světě, většinou ani neplodnost jednoho nebo obou z vás nemůže váš vztah ohrozit. V takovém případě je pak důležité naučit se žít s vědomím, že nebudete žít ve třech, čtyřech, pěti…, ale pouze ve dvou.
Důležité je, najít si na tom, že nebudete mít nikdy děti, nějaké výhody. Ze začátku to půjde asi těžko, ale uvidíte, že se s tím časem smíříte. Namísto času věnovanému výchově dětí budete všechen čas věnovat jeden druhému. Peníze, které byste za jiných okolností investovali do svých dětí, budete nyní investovat do sebe. Budete těžit z obrovské výhody, kterou budete mít oproti rodinám s dětmi. Naprosté volnosti a nezávislosti. Budete se moci kdykoliv sebrat a vyrazit na dovolenou, cestovat po světě, dělat si co vás napadne, bez ohledu na ostatní.
Budete-li mít potřebu o někoho se starat, pořiďte si třeba pejska. Čas od času si můžete zahrát na hodnou tetu a strejdu a pohlídat děcka svým kamarádům nebo sourozencům. Uvidíte, že když se smíříte s myšlenkou, že žijete jen pro sebe a pro svého partnera, budete si moci užívat stejně kvalitního života, jako rodiny s dětmi.
Podobné články
Co nedělat ani pro lásku?
Láska je všemocná. Mnozí zamilovaní jsou v pokušení jí obětovat prakticky vše. Jaké jsou mejčastější chyby, které partneři dělají? Čtěte. Poradíme vám, co nikdy nedělat ani pro svou největší životní lásku!
Jak obnovit rozpadlý vztah?
Už jste se spolu jednou rozešli? Rozhodli jste se i přesto dát se znovu dohromady? Pak zpozorněte! Obnovit jednou ukončený vztah nebude úplně lehké. Pokud na něm budete ale oba pracovat, máte naději na zlepšení. Co udělat pro vybudování nového vztahu s expřítelem / s expřítelkyní?
Čeho se muži nejvíc bojí?
Je váš partner poslední dobou nějaký nervózní? Nebo vám ten sympatický chlápek na baru přijde nejistý? Možná se u něj projevuje jeden ze čtyř největších mužských strašáků. Ale protože on to nikdy nepřizná, ani sám sobě, sotva mu můžete nějak pomoci vy. Podívejte se tedy, co patří mezi největší mužské vnitřní strašáky.
Co vás může bolet více něž nevěra?
Nechceme nikterak zlehčovat následky nevěry. Existují však i jiné negativní skutečnosti, které se týkají vztahu a bolí mnohem více, než to, že vás vaše „láska“ podvedla. Které věci to jsou?
5 věcí, kterým se vyhnout po hádce
Hádky se nevyhnou žádnému partnerskému vztahu. Někdy mezi vámi prostě hádka vypuknout musí. Je to „zdravé“ a zcela normální. Vyčistíte mezi sebou vzduch a následně se budete cítit psychicky lépe. Někomu vyhubovat je nám zkrátka dáno jako příjemná věc. Co ale dělat, aby vaše první hádka nebyla i tou poslední? Přinášíme vám 5 věcí, kterým se po hádce raději vyhnout!
Osvoboďte se od minulosti!
Máte pocit, že se vám vůbec nedaří? Že si s sebou z minulosti nesete něco, co vám brání pohnout se z místa? Zkuste se jednou pro vždy zbavit svých starostí a křivd. Osvoboďte se od minulosti a vydejte se směrem k nové a mnohem lepší budoucnosti!
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj