Ujasněte si své osobní hranice
Říká se, že každý má nastavené své osobní hranice. „Nikdy se nenechám od partnera uhodit.“ „Nikdy nebudu žít s hysterkou.“ Když ale dojde na lámání chleba, najednou jsme ochotni onen bod o něco posunout. Je to proto, že na začátku vztahu nemáte většinou jasno, co ještě zkousnete a co už ne. Jak své osobní hranice najít, jak si je stanovit a jak je dodržet?
Jasně si určete svoje potřeby
Neznamená to, že si máte vysnít svého prince a princeznu a u každého partnera „odškrtávat“ splněné body. Nastavte si bezpečný rámec, ze kterého nehodláte vykročit. Pokud jednu facku snesete, myslete na to už předem! Stejně tak jednejte i s hysterickou nebo přecitlivělou přítelkyní. Dejte své partnerce / svému partnerovi své meze najevo a trvejte na nich. Pokud někdo opakovaně překračuje vámi nastavené hranice a vy se zmůžete nanejvýš na slovní ohrazení, nic tím nevyřešíte. Určitě si už na začátku vztahu své hranice a trvejte na nich.
Buďte svoji
Často se bojíme, že nás partner odmítne. Proto se mu přizpůsobujeme a nechováme se podle svých zásad a tužeb. Mít vztah je pro většinu osob o mnoho důležitější než být sami sebou. Tento konkrétní problém často začíná už u rodičů. Říkali vám, že se musíte chovat tak nebo onak, jinak vás všichni opustí? Pojmenujte svůj strach. Proč se bojíte? Čeho konkrétně se obáváte? Že vás vaše polovička opustí, nebo že pozná vaši skutečnou tvář? Nedovolte ostatním určovat vaše hranice. Stanovujte si je sami. Buďte sami sebou, jen tak získáte rovnováhu v životě a tím i ve vztahu.
Udržte si „svůj hlas“
Komunikace je ve vztahu zásadní. Často ji ale odbýváte prostým prohlašováním toho, co chce ten druhý slyšet. Co je správné, co si myslí ostatní, co jste slyšeli v televizi. Najděte svůj vlastní hlas. Jaké máte názory, co chcete, co nesnášíte. Čím více v sobě budete něco dusit, tím spíše jednou vybuchnete. a to pak funguje jako přílivová vlna. Zůstane jen chaos. Mluvte a říkejte vždy to, co máte na srdci.
Neodstřihávejte se od svých pocitů
Věřte svému cítění a nepotlačujte ho jen proto, že se vám „nehodí“, nebo není správné. K pocitům patří i empatie a vcítění se do druhých. Pokud je nenásledujete, až příliš snadno můžete toho druhého zranit. To vás pravděpodobně jen povzbudí od toho se odstřihnout od toho druhého zase o něco víc. Vztahy jsou postavené na emocích, tak proč se chcete odpoutat? Pokud se necítíte ve vztahu dobře, zvažte, jestli by nebylo lepší vztah ukončit. Přílišná logika lásce nesvědčí. Najděte ideální stav, kdy nejste přecitlivělí, ale ani nejednáte jako naprogramovaný robot.