Jak přežít rozvod?

Jak přežít rozvod?

Rozvod, rozvod, rozvod! Zdá se vám, že v poslední době neslyšíte nic jiného, než že se všichni kolem vás rozvádějí? Proč tomu tak je? Proč se manželé rozvádějí chvíli po svatbě? Proč se nesnaží řešit společné manželské krize domluvou? Proč raději řeší takovéto situace odchodem k jinému partnerovi? A proč mezi těmi nešťastníky musíte být zrovna vy?

Pokud jste právě v situaci, kdy se s vámi rozvádí váš manžel nebo vaše žena, nezoufejte. Rozvod je sice značně bolestivá záležitost, život však rozvodem rozhodně nekončí. Ba naopak, rozvodem končí jen jedna část vašeho života a nová (a možná, že právě ta lepší) právě začíná.

Pro někoho představuje rozvod vysvobození z nefungujícího vztahu, pro jiného velké utrpení. Pokud patříte mezi ty, jimž se rozvodem uleví, pravděpodobně se nemusíte obávat žádné porozvodové krize. A pro ty z vás, kteří berou rozvod jako vaši zlou noční můru, tu máme návod, jak ho co nesnadněji přežít.

Smiřte se s tím, že vás opustil / opustila

V první řadě je zapotřebí smířit se s tím, že vás manžel nebo manželka opustila a snažit se s touto novou skutečností nějak vyrovnat. Berte tedy to, že jste zůstali sami jako fakt a nesnažte se žít mylně v iluzích, že se k vám dotyčný / dotyčná za pár týdnů vrátí a vše bude jako při starém. Snažte se za touto životní etapou jednou pro vždy zavřít dveře a otevřít je až novému začátku.

Vysvětlete situaci dětem

Máte-li děti, je zapotřebí, abyste jim celou situaci vysvětlili a ujistili je, že pro ně samotné se na vaší rodičovské lásce nic nemění. Jediné, na co si budou muset zvyknout, je to, že spolu jako rodiče již nebudete žít. Nesnažte se své děti nabádat proti manželovi / manželce, není to férové. Děti se budou muset s vaším rozvodem vyrovnat stejně jako vy a věřte, že i pro ně to bude velmi obtížné období.

Rozvodové stání

Je jasné, že v době, kdy váš „milovaný“ vyřkl větu, „opouštím tě“ jste se zmítali v celé řadě emocí. Střídal se u vás smutek, vztek, pocit beznaděje, samoty, chtěli jste se pomstít, prostě udělat něco, čím byste svému protějšku dokázali, jak moc ho nenávidíte, za to co vám provedl. To však není řešení. Snažte se zachovat klidnou hlavu, protože pokud jste ještě neměli rozvodové stání, mohlo by být vše zlé použito proti vám. A to je to poslední, co byste nyní potřebovali. Společně se totiž budete muset domluvit nejen na výchově vašich dětí, ale také na rozdělení společného majetku. A pokud to nepůjde domluvou, budete vše muset řešit soudně.

Vypovídejte se přátelům

Snažte se vaše emoce raději ventilovat v okruhu svých přátel. Zavolejte své nejlepší kamarádce nebo kamarádovi a vypovídejte se z toho, co se vám právě stalo. Nesnažte se své emoce v sobě dusit a dělat, jako, že jste v pohodě. Emoce musí ven. Uvidíte, jak se vám tím, že se někomu vypovídáte, vybrečíte, postěžujete si, či se svými nejlepšími přáteli zanadáváte, uleví.

Nejhorší pro vás bude určitě první večer, který budete muset strávit ve svém bydlení o samotě a následné probuzení v prázdné posteli. Máte-li tu možnost, domluvte se s přáteli, aby s vámi zůstali, co nejdéle to bude možné a snažili se vám vaši nelehkou situaci alespoň trochu ulehčit.

Nesnažte se utopit žal v alkoholu

Pokud se však rozhodnete, že tuto zlou zprávu ze své hlavy dostanete alkoholem, nedělejte to. Sklenička něčeho ostřejšího vám určitě neuškodí, ale vždy pamatujte na to, že alkohol celou situaci jen zhorší. Alkohol ve vás totiž zintenzivní negativní myšlenky, zapříčiní, že se začnete z rozvodu obviňovat, začnete se litovat a věřte, že tímto způsobem se vaše deprese nezmírní, nýbrž ještě více prohloubí.

Zbavte se partnerovo věcí

Pokud se z rozchodu trochu oklepete, je zapotřebí zbavit se všech věcí, které vám vašeho bývalého manžela nebo manželku připomínají. Všechny jeho / její věci zabalte do krabice a dejte je z vašeho dohledu. Pokud máte sílu předat mu je osobně, udělejte to. Pokud se na osobní setkání necítíte, můžete je po někom poslat nebo si je jednoduše nechat schované na místě, kam příliš často nechodíte (sklep, půda). Hlavní je, abyste je neměli na očích a zbytečně si tak vaše nepovedené manželství nepřipomínali.

Kromě osobních věcí přibalte do krabice také společné fotky, CD s vaší oblíbenou hudbou, filmy, na které jste se společně dívali. Vymažte si všechny zprávy, které máte v mobilu či v emailu. Máte-li profily na veřejných sítích, vymažte si svého ex partnera z přátel. Věřte, že pro vás bude mnohem jednodušší nevědět, jak se dotyčný / dotyčná má, než vidět, že si změnil / změnila po rozvodu svůj rodinný stav, našel / našla si novou lásku, atd. Pokud chcete jednou pro vždy s tímto trápením skoncovat, dělejte vše důkladně. Nesnažte se ptát svých přátel, jak se mu / jí daří ani se ho / ji nesnažte náhodně potkat na místech, kam víte, že chodí. Čím dříve se od něj / ní oprostíte, tím dříve se budete moci vrátit do plnohodnotného života.

Přestože už se vám může zdát, že jste z nejhoršího venku, můžete si občas připadat jako na houpačce. Jednou prožijete krásný večer plný zábavy a nových zážitků, jindy budete pro změnu bojovat se slzami a připomínat si svou vlastní samotu. Tak to, ale po rozvodu běžně chodí. Pamatujte, že vše potřebuje svůj čas.

Věnujte se sobě a tomu, co vás baví

Neseďte doma, snažte se věnovat sobě a svým koníčkům. Na chvíle, které prožíváte nejhůře, si alespoň v prvních týdnech po rozvodu organizujte program. Pokud víte, že jsou pro vás nejnáročnější víkendy, domluvte se s přáteli, že společně někam vyrazíte. Snažte se na sobě pracovat, věnujte se sportu, vybijte si na něm všechnu svou negativní energii. Mějte se rádi, rozmazlujte se, pracujte na sobě.

Pokud jste zůstali bydlet ve vašem dřívějším společném bydlení a máte pocit, že vám zde všechno připomíná doby, kdy jste tu žili jako manželé, snažte se dům či byt nějak poupravit. Možná, že právě to, že nově vymalujete, pořídíte si nový kus nábytku, nějaké nové doplňky, vám napomohou mít tento byt či dům opět rádi.

Až budete z nejhoršího venku, začněte znovu žít!

Snažte se zbavit nenávisti a zášti. Nesnažte se ihned zalepit vaší samotu novým vztahem. Snažte se nejprve z rozvodu „vyléčit“ a teprve poté začínejte žít nový život…


Podobné články

4 jednoduché kroky ke stabilitě ve vztahu

Láskyplný vztah, ve kterém cítíte jistotu, je snem mnoha z nás. Zároveň ale jen málokdo ví, jak takový vztah vytvořit. Klíčová je především atmosféra mezi vámi a vaší druhou polovičkou. Díky ní snadno překonáte i životní krize, jako je ztráta zaměstnání nebo odchod dospělých dětí z domova. Jak na ni?

5 důvodů, proč (ne)být single

Stále více lidí se rozhoduje, že budou žít sami. Tzv. single život byl dříve téměř nemyslitelný. Dnes je ale čím dál populárnější život o samotě nebo v páru, kde má každý z partnerů vlastní byt. Proč se podobných solitérů objevuje čím dál víc? Pojďte se s námi podívat na výhody a nevýhody single života.

Než někomu řeknete své ANO

Láska je jedna z nejdůležitějších věcí v životě každého muže a ženy. Svatba je navíc takovým jejím zpečetěním, respektive úředním potvrzením, že se skutečně milujete. Ne každý se ale hodí do role manžela či manželky. Stojí opravdu svatba za to? Přečtěte si 5 nezbytností každého, komu chcete říci své „Ano“.

Zjistili jste, že má váš partner děti z předchozího vztahu? Co s tím?

Hledáte partnera pro život? Máte jasnou představu o tom, jak by měl vypadat, jaké by měl mít vlastnosti, v čem byste si měli být podobní a naopak jaké vlastnosti by mít neměl, abyste spolu dobře vycházeli? A co když někoho takového potkáte, ale on nebo ona bude mít děti z předchozího vztahu? Bude pro vás tato skutečnost znamenat okamžité ukončení začínající lásky nebo se pokusíte s dětmi svého partnera vycházet a vést společně plnohodnotný život?

Ideální věkový rozdíl mezi partnery

Dlouho platil model ideálních partnerů - „starší muž, mladší žena“. S příchodem svobodného 20. století se ale tento zvyk změnil. Nejenže se začaly objevovat páry, kde byla starší žena. Ani věkový rozdíl, který se do té doby nejčastěji pohyboval od dvou do šesti let, už nebyl jistý. Není až tak vzácné potkat pár s více jak desetiletým rozdílem. Jaké tedy mohou nastat situace? A je vůbec něco jako „ideální“ věkový rozdíl?

Jak ovlivňuje partnerské vztahy tzv. generační soužití?

Stejně tak, jako mají rozdílné kultury odlišný pohled na různé životní situace, mají je i jednotlivé generace. Je to dáno především tím, že každá z generací vyrůstá v jiné době. A právě kvůli rozdílným postojům a názorům dochází často k mezigeneračnímu střetu zájmů.

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.