
Tichá domácnost
To, že se lidé v partnerském vztahu běžně hádají, je zcela normální. Otázkou je spíše to, jak daný pár hádku ukončí – zda cholerickým výstupem, klidnou diskuzí o problému nebo tichou domácností. Pokud si dokážou partneři s klidnou hlavou vyříkat, proč k hádce došlo a dojdou k nějakému společnému řešení situace, je to úplně ta nejlepší varianta, jak hádku vyřešit. Pokud se pročistí vzduch ve vaší domácnosti italskou hádkou, můžeme říci, že i to je relativně dobré řešení, jak dojít ke smíru. Jak je to, ale v případě, že jeden z partnerů přestane po hádce s tím druhým mluvit? Proč vůbec k tiché domácnosti dochází? Co tím chce dotyčný dokázat?
Většinou je to tak, že se jeden z partnerů cítí po partnerské hádce neprávem ukřivděn a namísto toho, aby se snažil celou situaci dovést ke zdárnému konci nějakým smírem, volí raději cestu, kdy odmítá se svým partnerem o čemkoliv komunikovat. Cílem takového počínání je většinou fakt, že má dotyčný pocit, že tím, že bude den, dva, týden nebo i déle mlčet, dokáže svému partnerovi, že on měl pravdu a čeká, až se mu dotyčný omluví, či změní svůj názor na danou věc. Prostě a jednoduše řečeno, chce svého partnera za „křivdu“ na své osobě řádně vytrestat.
Je však právě tichá domácnost tím pravým řešením partnerských problémů?
Myslíte si, že když vás dotyčný partner začne po určitém čase prosit o odpuštění a jen pro klid vaší duše přizná, že jste měl pravdu, že jste tuto bitvu vyhrál / vyhrála? Jste na omylu. Takovýto způsob řešení problémů nemá žádný význam. Pokud totiž po prvním škemrání nepovolíte a děláte uraženého / uraženou dál, většinou nastane stav, kdy se váš partner přestane snažit situaci urovnat, začne kopírovat vaše chování a rezignuje. A to už je pak slušný nápor na psychiku obou partnerů.
Tichá domácnost nikdy partnery k sobě nepřiblíží, ba naopak. Většinou je od sebe ještě více oddálí, jelikož po prolomení prvotního dlouhodobého mlčení následuje série výčitek a vše začne zase nanovo. Pokud k takovým situacím dochází minimálně, nechá se čas od času „tiché domácí dusno“ zvládnout. Jenže pokud žijete v domácnosti, kde je mlčení téměř na denním pořádku, pak věřte, že u vás dříve nebo později dojde k odcizení a pak už nebude cesty zpět. Partner, který bude trpět tím, že už zase nemluvíte, se může cítit provinilý, ukřivděný či nepochopený a s postupem času dojde k tomu, že se bude obávat cokoliv s vámi řešit, aby nedošlo opět k tomu, že svůj hněv završíte mlčením.
Jak tedy tichou domácnost řešit?
Pokud u vás k takové situaci dojde, snažte se přivést partnera nepodlézavým způsobem k dialogu. Mějte jediný cíl - probrat a vyřešit vaše partnerské neshody. Pokud se vám to povede, nic mu / jí nevyčítejte. Snažte se jít přímo k věci. Pokud ucítíte, že se dotyčný ještě na hovor necítí, vyčkejte a navrhněte mu / jí, že až sám / sama bude chtít, ať přijde, že danou věc společně proberete. Pokud se vám podaří dotyčného rozmluvit, sdělte mu, co vás trápí, zeptejte se, co má on / ona za problém, proč si myslí, že mu / jí bylo ublíženo a snažte se společně přijít na to, jak problém vyřešit. Jedině tím, že se dozvíte, proč vůbec k tiché domácnosti došlo, budete pro příště o něco chytřejší a budete moci takovýmto situacím předcházet.
Podobné články
Jakých chyb se lidé dopouštějí krátce po rozchodu?
Partnerské rozchody bývají často velmi bolestivé. Ztráta milované osoby některé jedince dovádí k zoufalým činům. Jenže tím se vše jen zhorší. Jaké činy to jsou?
Za špatné vztahy mohou vaši rodiče
Od rodičů se toho učíme spoustu. Od prvních krůčků po to, jak se vypořádat s penězi. Bohužel, to nejdůležitější v některých rodinách trochu pokulhává. Láska. Nevíme, jak ji partnerovi projevit, jak se zachovat po hádce, co dělat, když jeden potřebuje pomoct. Jak je to možné? Rodiče s dětmi o lásce vůbec nemluví a důsledně je vylučují z řešení jakékoli situace. Co je výsledkem toho, když s vámi rodiče nikdy nemluvili o partnerské lásce?
4 důkazy, že soužití s vámi ve vztahu není snadné
Sobectví se objevuje ve vztazích poměrně často. Problémem je fakt, že se těžko přiznává. Nejspíše o tom ani nevíte, ale je dost možné, že partnerovi / partnerce svým chováním dost znepříjemňujete život. Přečtěte si několik důkazů, podle kterých poznáte, že s vámi vaše láska rozhodně nemá lehký život.
Nedokážu mít (romantický) vztah
Cítíte se pod tlakem, protože máte pocit, že se musíte s někým seznámit. Prarodiče, kamarádi a ostatně i společnost se vás na vašeho přítele / vaši přítelkyni neustále ptá. Ale co když nedokážete mít vztah? Nebo ani nechcete? Podívejte se na možné příčiny a tipy, jak z toho ven.
Jiskření ve vztahu
Ne nadarmo se říká, že když se žena s mužem sejde, začne to mezi nimi pěkně jiskřit. A aby ne, když jsou muži i ženy fyzicky i psychicky zcela odlišní jedinci. Záleží však na tom, jaký náboj vzájemné jiskření má. Zda jsou to jiskřičky přitažlivosti nebo spíše jiskry způsobené hádkami. Pokud převažuje ve vztahu pozitivní jiskření, je to v pořádku. Pokud negativní, je na čase s vaším vztahem něco dělat.
Má cenu zachraňovat ještě váš vztah?
Každý vztah prochází čas od času krizí. V dnešní době je mnohem snazší se rozejít, než se snažit cokoli ve vztahu napravit. Mnozí tak řeší všechny vztahové problémy. Tato cesta ale není správná. Může však dojít i k situaci, kdy už k záchraně vztahu nic nezůstalo. Poznáte, kdy takový okamžik nastal?
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj