Partnerské hádky k životu patří

Partnerské hádky k životu patří

Každý z vás si zajisté prošel nějakým partnerským vztahem, ve kterém došlo dříve nebo později k první partnerské krizi a první hádce. Na začátku každého vztahu se většinu snažíte nedostatky svého partnera spíše přehlížet, než komunikovat a řešit. Jenže po prvotní fázi zamilovanosti se dostáváte do situace, kdy už máte potřebu všechny problémy, které ve vašem vztahu vznikají, jednou pro vždy vyřešit. Většinou se jedná o nenaplněná přání a představy, se kterými jste do partnerského vztahu vstoupili. Každý zamilovaný člověk si naivně myslí, že svého partnera nebo manžela (partnerku, manželku) změní k obrazu svému. Jenže to bohužel v životě takto jednoduše nefunguje. Pokud se vám tedy na partnerově chování něco nelíbí, je zapotřebí mu o tom co nejdříve říci a snažit se najít řešení, které uspokojí oba partnery.

Příčinou partnerských hádek může být cokoliv

Může se jednat nejen o naprosté banality, ale i o problémy většího rozměru. Mezi nejčastější příčiny hádek patří to, že se partneři navzájem neposlouchají. Dalšími velmi častými problémy, které evokují hádky, jsou finanční problémy – dluhy, zbytečné utrácení jednoho z partnerů nebo naopak přílišné šetření peněz. Partneři se hádají i kvůli tomu, že si v domácnosti nepomáhají, kvůli řízení v autě, kvůli tomu, kdo se bude na jaký televizní program večer dívat, kvůli výchově dětí, kvůli zaměstnání nebo kvůli tomu, že si dostatečně neprojevují city. Mezi další příčiny hádek patří i to, že chceme, aby nás partner za každou cenu pochopil, snažíme se přitáhnout partnerovu pozornost hádkou, a nebo se hádáme ze strachu, abychom o svého partnera nepřišli. 

Běžné partnerské hádky jsou ve fungujícím vztahu zcela běžné a pravděpodobně se jim nelze nikterak vyhnout. Většinou končí výměnou názorů a trvá maximálně jeden večer, než si partneři znovu padnou do náruče a situace ve vztahu se znovu uklidní. Horší situace nastává v případě, kdy se partneři hádají neustále a v podstatě zbytečně kvůli všemu, co je jen napadne. Takové hádky pak končí v lepším případě ostrou výměnou názorů, odchodem jednoho z partnerů z bytu nebo domu, práskáním dveřmi, házením předměty nebo několikadenním mlčením.

Cílem každé hádky je odstranění „dusna“ a napětí, které ve společné domácnosti panuje a pročistění vzduchu. Partneři by si během hádání měli vyjasnit pozice, sdělit navzájem nepříjemné věci a domluvit se na dalším postupu. Každá takováto drobná hádka, při níž dojde k tomu, že se partneři domluví na společném řešení daného problému, může partnerský vztah upevnit.

Hádání vztahu neuškodí, pokud se hádáte správně

Pokud na sebe při hádce křičíte, nadáváte si, nebo jste schopni dokonce se fyzicky napadnout, házet po sobě věci, práskat dveřmi a odcházet ze společné domácnosti, pak se hádáte špatně. Stejně tak, pokud se začnete hádat kvůli nějakému problému a skončíte u úplně jiného, je to také špatně. Takovým způsobem nikdy nic nevyřešíte, jen podpoříte další vlnu emocí, hádek nebo mlčení. Nesnažte se pouštět do hádky, pokud jste plni emocí. Stejně tak se nesnažte svého partnera urážet, slovně ho zasáhnout ani mu slovně či fyzicky ublížit.

Vyzkoušejte metodu mluvčího vs. posluchače

Snažte se zkusit vyzkoušet metodu, při níž se navzájem vyslechnete a budete se snažit najít společné řešení. Nechte svého partnera říci, co mu ve vztahu nevyhovuje, co chce změnit, co se mu na vás nelíbí, poslechněte ho a řekněte mu na to svůj názor. Řešte jen aktuální problém, neskákejte mu do řeči, nevytahujte žádné problémy z minulosti, nikam neodcházejte, jen svého partnera pečlivě poslouchejte, abyste pochopili, oč mu jde. Teprve po ukončení jeho hovoru máte prostor k vyjádření vy. Pokud nevíte, jak odpovědět okamžitě, nechce si chvíli na rozmyšlenou, jděte se na chvíli něčím zabavit a poté se k vaší „hádce“, přesněji řečeno debatě, znovu vraťte.

Problém vždy vyřešte, jinak se znásobí

Nezapomínejte však daný problém vždy vyřešit, protože pokud k dořešení problému nedojde, věřte, že dříve nebo později vypluje znovu na povrch, avšak v mnohem větších rozměrech. V některých případech už pak může být naprosto neřešitelný. Hádky řešte jen s  klidnou hlavou. Vyřešíte toho tak mnohem více než v prvotní fázi, kdy přes vztek ani nevidíte.  Stejně tak se nesnažte vyřešit, který z vás má pravdu. Neřešte vaše problémy s přáteli, neptejte se jich, co si o vašem problému myslí. Snažte se vyřešit váš problém jen mezi čtyřma očima. Cílem vaší partnerské hádky by totiž nemělo být vítězství jednoho z vás, nýbrž společná dohoda.


Podobné články

Neutíkejte ze vztahu. Zůstaňte v něm!

Dnešní moderní technologie randění velice usnadňují. Nemusíte se trápit v barech ani na ulici, pokud jste stydliví. Možnost seznamovat se online šetří váš čas. O svém potenciálním partnerovi si můžete udělat představu už z toho, co uvedl do svého profilu, nebo dle toho, jak se vyjadřuje ve zprávách. A hned budete mít jasno, zda vám takový člověk stojí za schůzku nebo nikoli. Vše se zdá být ideální, tak proč spolu páry nevydrží dlouho?

Volné nebo tradiční manželství?

Manželství bylo od pradávna považováno za svazek s pevně danými zvyklostmi. Ale s tím, jak se společnost vyvíjí, se přirozeně mění i pojetí manželství. Co bylo dřív nemyslitelné, je dnes poměrně běžné. Moderní manželství už se nemusí řídit přesnými pravidly. Každý ho může pojmout tak, jak jemu samému vyhovuje. A jednou z možností je i tzv. otevřené nebo volné manželství. Co si lze pod tímto termínem představit?

Jsou sociální sítě zhoubou šťastného vztahu?

Také postujete na zeď Facebooku každou společně strávenou chvilku, věšíte na Instagram fotografie vašich večeří, nebo máte Twitter plný zpráviček o štěstí? Vědci z Británie přišli s teorií, že  tím, že sdílíte všechny intimity z vašeho vztahu, váš vztah do jisté míry ničíte! Jak je to možné?

Jak ovlivňuje partnerské vztahy tzv. generační soužití?

Stejně tak, jako mají rozdílné kultury odlišný pohled na různé životní situace, mají je i jednotlivé generace. Je to dáno především tím, že každá z generací vyrůstá v jiné době. A právě kvůli rozdílným postojům a názorům dochází často k mezigeneračnímu střetu zájmů.

Co chtějí ženy?

Stále vám partnerka vyčítá, že tohle a tamhleto byste mohl dělat lépe? Nebo občas jen chodí jako hromádka neštěstí a na otázku, co se děje, odpovídá obligátní „Nic“? Ženy dovedou být vážně komplikované. Naštěstí víme, jak se stát partnerem snů! S takovou už si nikdy stěžovat nebude, tomu věřte.

Obtěžuje vás vytrvalý ctitel? Pozor na stalking!

Máte kolem sebe nějakého neoblomného ctitele, který se vám neustále dvoří, který na vás čeká před prací, nosí vám květiny, píše vám zamilované zprávy, neustále vám volá, kupuje dárky či vás zve na romantické večeře? Jedná se vůbec ještě o nevinný pokus o sblížení s vámi nebo už o nebezpečné pronásledování zvané stalking?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.