Závislost na partnerovi nebo žárlivost?

Závislost na partnerovi nebo žárlivost?

Zajímat se o toho druhého, bát se, pokud se někde zdrží nečekaně dlouho ... To vše je zcela normální. Chráníte si totiž svůj vztah i svůj protějšek. Bez použití slov se také navzájem ujišťujete, že vám na sobě záleží. Jak ale poznat, zda se neposouváte k chorobné žárlivosti? Nebo dokonce závislosti na tom druhém? Odpověď najdete v tomto článku.

Mírná forma žárlivosti je prospěšná

Když se řekne žárlivost, většina z vás ji zařadí ke špatným lidským vlastnostem. Zdravá míra žárlivosti ale ke vztahu patří. Nutí vás se o partnera stále snažit, starat se o vlastní vzhled, nebo třeba o společnou domácnost. Někteří ji dokonce používají záměrně. Tady už ale záleží na „dohodě“ obou.

Chorobná žárlivost

Problémem se stává ve chvíli, kdy svou chorobnou žárlivost jeden z partnerů nedokáže ovládat. Klasické projevy chorobné žárlivosti jsou nedůvěra nebo neustálé vyzvídání. Zajít to může až ke čtení mailů nebo dokonce sledování partnera / partnerky. Chorobní žárlivci se nechávají ovládat jen vlastním strachem. Nehledají důkazy, které by nevěru vyvrátily. Chtějí potvrzení, že je partner skutečně podvádí.

Citová závislost

Ještě horší, než chorobná žárlivost, ale dovede být závislost na partnerovi. Závislý má pocit, že bez svého protějšku nemůže žít. Aby si ho udržel, uchyluje se často k citovému vydírání nebo vyhrožování. Partnera k sobě poutá emočně. Zatímco žárlivce odhalíte poměrně snadno, závislého pak většinou až ve chvíli, kdy je téměř nemožné se ze vztahu vymanit.

Nenechte to ležet

Pokud máte podezření, že váš protějšek jedním z uvedeného trpí, promluvte si. Věcně, mile a bez zbytečného obviňování. Vysvětlete, že vás jeho / její chování trápí. A zeptejte se, co je k tomu vede. Třeba zjistíte, že se jedná pouze o dřívější nedorozumění, nebo si špatně vysvětlujete jejich reakci. Tím, že si situaci vysvětlíte, si můžete ušetřit celou řadu případných budoucích problémů.


Podobné články

Dusí váš vztah tzv. emoční nevěra?

Každý vztah prochází neustálým vývojem. Máte pocit, že už si nerozumíte tak,  jako dřív? Co když spadla vaše polovička do tzv. emoční nevěry? Co to znamená? Že vám fyzicky sice nezahýbá, ale svým myšlením je neustále s někým jiným. Naštěstí je snadné partnera znovu zaujmout a zlepšit tak váš vztah. Jak takovou emoční nevěru poznat?

7 náznaků, které dokazují, že vám to spolu bude fungovat

Našli jste si nového partnera / novou partnerku, ale přemýšlíte nad tím, jestli má váš vztah budoucnost? Chápeme vás! Není jednoduché to rozpoznat. Pomůže vám v tom však několik následujících náznaků, tak čtěte.

Vzorce chování, které zaručeně ničí váš partnerský vztah

Ztroskotá po určité době každý váš partnerský vztah? I když to sama nevíte, možná se dopouštíte jedné z chyb, které ničí všechny vaše vztahy. A nejen ty. Některé zažité vzorce chování vám mohou způsobovat problémy i v běžném životě. Sama se tak uvrhujete do nikdy nekončící spirály, kdy se z úžasného románku vyvine dusivý vztah. Jakým vzorcům chování se máte raději vyhnout?

Jak se vyrovnat se zradou aneb najděte znovu cestu k lidem

Mnoho lidí má problémy se vztahy. Nemohou si nikoho najít. Nikoho, komu by mohli důvěřovat, koho by mohli milovat, s kým by se mohli cítit v bezpečí. Nejčastěji je to proto, že je v minulosti někdo zklamal a teď se bojí znovu věřit. Jenže životní lásku nemůžete najít bez důvěry k lidem. Co udělat pro to, abyste se vyrovnali s minulostí a mohli ve vztazích znovu fungovat?

Jaká gesta muži nenávidí

Neverbální komunikace je občas ještě důležitější, než ta běžná. Svírání prstů, spontánní úsměvy, napínání svalů a další gesta jsou totiž mimovolné reakce. Některá gesta ale muži přímo nesnášejí. Kterým gestům byste se měly, milé dámy, raději vyhnout?

Jak někoho pozvat na první rande?

Potkali jste na seznamce někoho, s kým si rozumíte? Máte pocit, že už se na základě vaší komunikace dostatečně znáte, a že chcete vyzkoušet, zda je dotyčný nebo dotyčná tím pravým partnerem pro život? Po internetu vám to skvěle funguje, rozumíte si, máte si o čem psát, těšíte se na další příchozí zprávu, ale pořád nevíte, jak byste si rozuměli naživo? Pak neváhejte a pozvěte ho/ji na rande! Hned budete mít jasno!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.