Jak (ne)zvládnout manželství?

Jak (ne)zvládnout manželství?

Každé manželství je zcela jiné, přesto však mají všechna soužití něco společného. Tím, že se rozhodnete, že se vezmete, vstupujete do společného života a doufáte, že vaše láska bude trvat na věky. Jenže ne vždy je vše tak jednoduché, jak si plánujete. Většina manželství představuje život jako na houpačce. Jednou jste dole, jednou nahoře. V manželství záleží především na tom, jak se k sobě muž se ženou chovají, jak intenzivně na svém vztahu pracují a jak zvládají proplouvat jednotlivými manželskými fázemi.

Ach ta láska....

První fází označíme fázi ještě před manželstvím. Je to fáze zamilovanosti, fáze, kdy spolu teprve začínáte chodit, blíže se poznáváte, zkoušíte společně žít, trávit spolu více času. Pokud zjistíte, že jste konečně potkali toho pravého, víte, že jste ochotni pro sebe udělat cokoliv a víte, že bez dotyčného nedokáže žít, tušíte, co asi bude následovat. Buď spolu budete žít jako manželé a vezmete se nebo svůj život spojíte pouze tím, že budete žít na tzv. „psí knížku“. Život na psí knížku je obdoba manželství, jen s tím rozdílem, že vztah není úředně ani církevně posvěcen a odchod z takového vztahu je mnohem jednodušší, než odchod z klasického manželství.

Váš velký svatební den

Pokud se tedy rozhodnete pro společný život, většinou začínáte manželství svatebním dnem. Tím, že si slíbíte prožít život v dobrém i zlém, vyslovíte společné ANO a vyměníte si snubní prstýnky, tím se zavazujete k velkému kroku. Tato fáze manželství je velmi krásnou fází. Oba jste pořád ještě velmi zamilovaní, plni optimismu, plánujete si společnou budoucnost, řešíte bydlení, začínáte uvažovat o rodině. Snažíte se, abyste byli pro toho druhého tím nejlepším, respektive nejdokonalejším partnerem a to se vám daří i bez vašeho většího přičinění. Chemie na začátku každého vztahu totiž funguje velmi spolehlivě.

Rodina se rozrůstá

Pokud se rozhodnete, že si pořídíte rodinu, musíte počítat se skutečností, že se váš život od základu změní. Čas, který jste až doposud měli jen pro sebe, budete muset nyní dělit i mezi vaše dítě. Příchod nového člena do rodiny znamená nejen obrovskou radost, ale zároveň i celou řadu starostí spojených s péčí a výchovou vašeho dítěte. Navíc se můžete setkat s „problémem“, že většina žen věnuje po porodu péči především svému dítěti. Z manželky a vášnivé milenky se najednou stává matka. Čas, který měla žena dříve vyhrazený jen pro svého muže, věnuje nyní především svému děcku. U některých rodin může docházet díky omezení komunikace a sexuálního života k určitému odcizení. V této fázi je zapotřebí, aby věnovaly ženy péči nejen svému potomkovi, ale i sobě samé a samozřejmě i svému muži. V opačném případě byste se mohli začít potýkat s problémem, zvaný nevěra.

Pár let po svatbě se vše začíná trochu měnit. Pravděpodobně jste si už za ta léta sundali oba růžové brýle a vidíte svého partnera tak, jaký ve skutečnosti je. Každá žena se dříve nebo později začne potýkat s pocitem, že se stává rodinnou služkou. Každodenní vaření, úklid, praní či žehlení může v ženách, které obsluhují své manžely a děti povalující se na gauči u televize, vyvolat pocit, že je pro ně pouhou posluhovačkou. Bylo by tedy vhodné, kdybyste si domácí práce spravedlivě rozdělili. Oba chodíte do práce, oba se musíte starat o chod společné domácnosti a děti.  Pokud už jsou vaše děti schopné s něčím vám pomoci, zapojte do jednoduchých domácích prací i je. Jedině tím, že si stanovíte v rodině určitá pravidla, můžete předejít případným neshodám v manželství.

Stejně tak se mohou cítit ukřivděni i muži. Jejich křivda většinou spočívá v tom, že chemie postupem času vyprchává z každého vztahu  a ženy nemají chuť na sex tak často, jako tomu bylo dříve. Najednou víte, že došlo k vystřízlivění z prvotní zamilovanosti  a že stojíte před sebou takoví, jací opravdu oba jste. A to může být pro velkou část rodin složitým problémem.

Krize středního věku

Odcizení s sebou nese také celou řadu negativních aspektů. Přestáváte spolu komunikovat, nesdělujete si podstatné věci, jako dříve, můžete se setkat se záští vůči partnerovi, stále více si uvědomujete partnerovo chyby, a čím více se jimi zaobíráte, tím více vám vadí. V této chvíli záleží jen na vás, jak se k této situaci postavíte. Zůstat nebo odejít z nefungujícího vztahu? Zachraňovat manželství, kvůli sobě samým či kvůli dětem, nebo ho manželství jednou pro vždy ukončit. Nastávající krize středního věku se projeví většinou v každém manželství.

Muži mají v této fázi potřebu něco si dokazovat a hledat si mladší partnerku, ženy ve středním věku pociťují spíše jakýsi vnitřní pocit vyhoření, pocit, že daly rodině vše, co měly a najednou nemají nic. Děti odchází z domova, začínají si žít své vlastní životy, s partnerem se začínáte po tolika letech společného života najednou odcizovat. Co s tím? Zachraňovat vztah a dožít ho společně až do konce nebo začít někde jinde, s někým jiným? To už si musí každý rozhodnout sám. Pro velkou část lidí, kteří tuto situaci zažili, je tato fáze manželství konečná. Pro osoby, které o své manželství celé ty roky pečovali, může být střední věk fází, v níž děti odchází z domova a vám konečně bude zbývat čas jen pro sebe samé, čas na koníčky, dovolené nebo užívání si vašich vnoučat.

Stárnutí

Vždy se v první řadě pokuste své manželství zachránit. Nedělejte ukvapené závěry. Pokud to nezvládnete sami, vyhledejte pomoc odborníka. A pokud ani to nepomůže, teprve pak jednejte. Pamatujte však, že každý by měl dostat ještě jednu šanci. Není totiž nic hezčího, než prožívat společnou lásku až do konce života, zestárnout se svým milovaným a žít společně tak dlouho, dokud vám to zdraví dovolí.


Podobné články

Jak předcházet nesmyslným hádkám

Občasná ostrá výměna názorů ke vztahu prostě patří. Je lepší se jednou za čas pořádně pohádat,, než kolem problému chodit po špičkách a nechat ho, ať udělá ve vztahu pořádné dusno. Hádat se v jednom kuse je ale ještě mnohem horší. Jak předejít věčným hádkám a zachovat ve vztahu klid?

3 zásadní skutečnosti, které hrají do karet společnému bydlení

Přemýšlíte s partnerem o společném bydlení? Zda je to dobrý či špatný nápad, zjistíte teprve ve chvíli, kdy spolu začnete společně žít. Je tu však pár skutečností, které vám mohou alespoň napovědět, jestli jste na dobré cestě ke společnému bydlení nebo nikoliv. Čtěte a dozvíte se jaké!

Podle čeho si vybíráme partnery?

Hledáte partnera pro život? Jaký by měl podle vás být? Jaké vlastnosti by u něj měly převažovat? Atraktivita, povaha nebo spíše to, jak je finančně zabezpečený? A jak je to se ženami? Vyhrává u nich spíše to, jaké jsou uvnitř, zda jsou inteligentní, společenské nebo to jak vypadají? Podle čeho si tedy většinou vybíráme své partnery?

Svatba nebo život na psí knížku?

Na soužití dvou lidí, ať už ve svazku manželském nebo na hromádce, má každý jiný názor. Jinak vidí situaci odpůrci manželství, jinak jeho zastánci. Jak jste na tom vy?

Jakých žen byste si měli vážit?

Svět je plný skvělých žen. Myslíte si, že jde o špatný vtip? Ne! Stačí jen pořádně otevřít oči a rozhlédnout se kolem sebe. Třeba se s jednou takovou ženou právě stýkáte, ale doposud nevíte, že je vážně skvělá. Po přečtení těchto řádků již žádnou skvělou ženu nepřehlédnete. To vám zaručujeme.

Začněte si jeden druhého zase všímat

Po letech vztahu už si většinou nepíšete zamilované textovky do práce. Ztrácíte  jeden na druhého chuť a vlastně jste docela rádi, když jeden z vás odjede na služební cestu nebo na víkend k rodičům. Proč začínáte váš vztah takto zanedbávat? Víme, jak z toho ven!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.