Láska na celý život aneb jakými fázemi prochází partnerský vztah
Začátek každého partnerského vztahu je nádherný. Láska, láska a zase ta láska. Láska je většinou tím jediným z čeho zamilovaní na začátku vztahu žijí. Jenže s přibývajícím počtem let, které spolu se svým partnerem trávíte, dochází k tomu, že láska z vašeho vztahu vyprchává. Pokud tedy chcete být po boku svého partnera šťastni, je zapotřebí pochopit, jakými stádii bude váš partnerský vztah procházet.
Prvotní zamilovanost
Prvotní zamilovanost znáte určitě všichni. Celý den trávíte tím, že myslíte na svou lásku, píšete si emaily, posíláte zamilované SMS zprávy, voláte si. Vidíte se při každé volné příležitosti, kterou máte, těšíte se na sebe. Prostě si váš vztah naplno užíváte. Váš vztah je plný lásky, vášně, sexu. Partnera ještě vidíte skrze růžové brýle. Nic vám na něm nevadí, všechny případné chybičky, které na něm / ni objevíte, přehlížíte nebo vám přijdou roztomilé. Takovéto období zamilovanosti je typické především pro vztahy do 1,5 -2 let od počátku vašeho chození. Velké úskalí, které může v této fázi zamilovanosti nastat, je to, že si svého partnera příliš idealizujete. Pokud se vám na něm něco nelíbí, řešte to. Nepřehlížejte problémy, které vám teď přijdou malicherné nebo které nechcete řešit jen proto, že se bojíte, aby se na vás váš milovaný nezlobil. Pokud se vám něco na vašem vztahu nezdá, hledejte společné řešení. Jinak toho budete v budoucnu litovat!
Budování společného domova
Po fázi prvotní zamilovanosti nastupuje na řadu fáze, v níž se většinou budete chtít usadit. Nemusí jít hned o založení rodiny, ale spíše o to, že budete chtít se svým partnerem bydlet. Záleží na tom, zda po společném bydlení toužíte oba nebo zda je to spíše touha jen jednoho z vás. V případě, že byste totiž ke společnému soužití toho druhého nutili a vyhrožovali mu větami typu: „Buď spolu budeme bydlet, nebo se rozejdeme“, byste mohli tvrdě narazit. Nikdy do společného bydlení nikoho nenuťte. Nedělalo by to dobrotu. Společné bydlení je poměrně zásadní životní krok a mohlo by některé partnery spíše vyděsit. Pokud má jeden z vás ze společného bydlení obavy, zkuste se zeptat, čeho se bojí. Zkuste mu vysvětlit, že přece o nic nejde a že za zkoušku nic nedáte. Tedy krom nájmu, který budete muset zaplatit. Uvidíte, třeba se posune váš vztah zase o kus dál. Přeci jenom společné soužití přináší spoustu možností blíže se poznat. Navíc si můžete užívat sexu bez omezení. Konečně totiž nemusíte brát na nikoho ohled, nemusíte se bát, že vás někdo vyruší, atd. Toto období trvá většinou od 1,5 roku vztahu do 3 let. A záleží jen na vás, jak si ho užijete.
Žádost o ruku, svatba
Třetí a čtvrtý rok společného soužití většinou vyústí v žádost o ruku nebo v rozhodnutí, že se vezmete. Prvotní zamilovanost je už sice o něco slabší než v prvotní fázi vašeho vztahu, na druhou stranu už ale víte, že dotyčného / dotyčnou opravdu milujete a toužíte po tom být spolu. Pokud jste i v této partnerské fázi se svou láskou v pohodě, neprocházíte žádnými krizovými obdobími, většinou už víte, že se můžete na svoji lásku spolehnout. Věříte si a víte, co můžete od toho druhého očekávat. V tomto období má většina z partnerů potřebu věnovat svůj čas své polovičce, ale i sobě samému / samé . To neznamená, že byste si každý mohl dělat, co chcete a s kým chcete, nýbrž to, že najednou zjistíte, že máte potřebu věnovat se nejen vašemu vztahu, ale i svým koníčkům a svým potřebám. V této fázi vztahu je velmi důležitá důvěra. Pravděpodobně se totiž setkáte s tím, že jeden z partnerů začne na toho druhého žárlit. Přeci jen, pokud jste až doteď trávili všechen svůj volný čas společně a najednou si jeden z vás vyrazí s kamarády na akci nebo odjede na celý víkend za zábavou nebo bude chodit pravidelně dělat nějaký sport, bude to pro vás oba velká zkouška. Žárlivost je nepěkná vlastnost. Někdy může vztah zničit, někdy mu může naopak dodat jiskru.
Zakládání rodiny, budování kariéry
Další fází partnerského vztahu bývá období, kdy jste si svou láskou po pěti až deseti letech společného soužití celkem jisti. Tudíž máte prostor věnovat se z velké části i sobě. Někteří z vás se rozhodnou, že si v této fázi založí rodinu, jiní se rozhodnout dělat něco pro sebe, začnou studovat, cestovat nebo si budovat kariéru. Záleží jen na vás, jaké máte priority a jak se k životním změnám stavíte. Pokud budete dělat všechny změny společně, může to váš vztah jen utužit. Pokud, ale začnete svého partnera přehlížet a půjdete si tvrdě jen za svým, může to mít na vaše partnerské soužití negativní vliv. Pokud chcete najednou něco sami sobě dokázat, dělejte to tak, abyste nepřehlíželi toho, s kým žijete ve společné domácnosti. Dávejte jí / mu vědět o tom, co podnikáte, co máte v plánu. Dejte partnerovi pocit důležitosti, pocit, že je součástí vašeho nového „projektu“. Jedině tak má váš vztah šanci přejít do další vztahové fáze. V opačném případě by mohlo dojít zbytečně k odcizení.
Odchod dětí z domova
Další velké změny v partnerských vztazích přicházejí ve chvíli, když už jsou vaše děti dospělé, najdou si vlastní partnery, opouštějí váš domov, hledají si své vlastní bydlení, zakládají si rodiny. V této fázi už spolu žijete možná dobrých 20 let. Prvotní zamilovanost už ze vztahu dávno vyprchala. Musíte se vyrovnat s tím, že se najednou nebude točit váš svět jen kolem vašich děti, nýbrž i kolem vašeho partnera a sebe samých. Snažte se, aby váš vztah v této fázi neupadal. Snažte se věnovat sobě – vám a partnerovi. Právě toto období je pro vás ideální příležitostí. Máte najednou dostatek času i peněz. Už nemusíte sponzorovat své děti, jsou samostatné. Vyrazte si na dovolenou, užívejte si jeden druhého, podnikejte společně různé aktivity, milujte se, usínejte ve společné náruči. Užívejte si klidu, na který jste se celá ta léta tolik těšili.
Stáří
A pokud jste všechna životní úskalí, která vám život přichystal, ustáli, jste na nejlepší cestě ustát i poslední fázi, kterou váš vztah bude procházet. Pokuste se obnovit znovu již zapomenutou romantiku. Podnikejte výlety do přírody, prohlížejte si společné fotografie, vracejte se na místa, kde jste spolu něco pěkného prožili. Mějte se rádi a radujte se z toho, že vám vaše láska vydržela po celou tu dobu, co jste spolu. Užívejte si stáří!
Podobné články
Zatěžkávací zkoušky prověří váš vztah
Někdy mohou partnerské vztahy vypadat velmi jednoduše. Říkáte si, že prožíváte krásné období plné lásky, partnera bezmezně milujete a nedokážete si život bez něj představit. Tak to většinou funguje u všech, kteří v partnerském vztahu doposud neprožili žádné nepříjemné období. Teprve negativní zážitek totiž prověří vaši jednotnost, schopnost podpořit svého partnera či schopnost bojovat za vaši lásku. O jaké nejčastější partnerské krize se jedná? Jaké zlomové okamžiky vás mohou ještě více sblížit nebo naopak od sebe úplně rozeštvat?
7 denní kůra pro váš vztah
Znáte to: Potkáte se, zamilujete se a myslíte si, že je to láska na celý život. Občas se ale stane, že i když se milujete pořád, ve vztahu samotném to poněkud skřípe. Je to i váš případ? Máme pro vás jednoduchý návod, jak se vypořádat s partnerskou krizí!
Když rodina neschvaluje vašeho partnera
Přestože jste dospělí, dává vám rodina jasně najevo, že neschvaluje vašeho partnera? Na každé návštěvě jsou odtažití a pravidelně vám vysvětlují, že to není pro vás ten pravý nebo ta pravá? Jejich výtky vás trápí, ale lásky se vzdát nehodláte. Přemýšlíte tedy nad tím, jak změnit rodinné mínění?
7 věcí, podle kterých poznáte, že už byste se měli konečně vzít
Přemýšlíte o svatbě? Nejste si tím ale ještě úplně jisti? Nevěste hlavu. Přečtěte si několik bodů, které vám pomohou v tak důležitém rozhodování, jako je svatba.
5 ženských vět, na které si dávejte pozor!
Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše... Tak tuhle větičku zajisté všichni znáte, že? Také máte občas pocit, že své partnerce prostě vůbec nerozumíte? Nebo je naštvaná a zjevně čeká, kdy se jí omluvíte? Jenže za co, když vlastně vůbec nevíte, co se stalo? Přinášíme vám pět ženských vět, které určitě slyšet nechcete.
Jak vycházet s tchýní a tchánem?
Tím, že jste se seznámili se svojí láskou, jste se seznámili i s jeho / jejími rodiči. A to, zda s nimi budete vycházet v dobrém nebo naopak ve zlém, ovlivní i váš partnerský / manželský život. Co tedy dělat proto, aby vaše vzájemné vztahy byly dobré?
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj