Láska nebo závislost?

Láska nebo závislost?

Poznáváte se v následujícím textu? Zamilovala jste se do naprosto úžasného partnera. Do partnera, který se vám už dlouho líbil. Vyšlo to, nyní patří jen vám. Konečně jste spolu a vy jen oplýváte štěstím. Jste do partnera bezmezně zamilovaná a cítíte se skvěle. Jenže postupem času začnete nabývat dojmu, zda je vaše láska opravdu taková, jakou si přejete, aby byla. Zjišťujete totiž, že v tomto vztahu už vám není tak dobře, jako dřív. V čem je tedy problém?

Zjistila jste, že vám partner lže, že si našel někoho na sex, že vás neustále ponižuje či vám jinak psychicky ubližuje? Víte, že se trápíte a že by bylo nejlepší takový vztah opustit? Jenže také víte, že právě tohle vy nedokážete.

Namísto toho, abyste se rozešli, jste ochotna udělat pro partnera vše, co mu na očích vidíte. Stýská se vám po něm, když není s vámi. Žárlíte na něj, když jde s přáteli na pivo, nemůžete bez něj být. Ptáte se sama sebe, zda se jedná ještě o zamilovanost nebo už jde spíše o závislost?  V hlavě se vám honí spousta otázek. Má mě ještě vůbec rád? Jsem pro něj dost dobrá? Co když mě opustí? Zvládnu tu samotu, když spolu nebudeme? Co když mi bude strašně chybět? Potkám ještě někoho, s kým mi bude hezky?

I láska má své hranice

Bezmezná láska a emoční závislost je rizikem každého vztahu. Pokud totiž někoho bezmezně milujete, většinou se na něj upnete a jste schopna udělat cokoliv, aby s vámi byl partner spokojen. Chcete být jedno tělo, jedna duše, mít na vše společné názory, chcete provozovat společné koníčky a mít společné i přátele. Jste ochotna vzdát se všeho svého na úkor toho, abyste byla co nejvíce se svou láskou. Jenže pozor! I láska má své hranice a ty byste neměla překračovat. Nesmíte ztrácet sama sebe na úkor své „zamilovanosti“.

Jak poznat, zda se jedná ještě o zamilovanost nebo už o závislost?

Pokud jste v situaci, kdy svého partnera nekriticky obdivujete, protože on je ten nejlepší, on všechno ví, všechno zná, všemu rozumí, kdy jste ochotna vzdát se kvůli němu všeho, opustit všechny své přátele, kamarády a známé, kdy se přestanete věnovat všem svým koníčkům, kdy souhlasíte se vším, co vám partner říká, kdy přebíráte jeho názory a své vlastní na věc už nemáte nebo kdy trpíte chronickým strachem z toho, že vás partner opustí, je zapotřebí si uvědomit, že už se nejedná o lásku, nýbrž o silnou citovou závislost.  Takové vztahy většinou nikdy dobře nekončí.

Závislost na lásce, stejně jako na alkoholu, drogách či kouření, vyžaduje někdy  pomoc odborníků. Pokud dostane citově závislý člověk „kopačky“, věřte, že to pro něj není lehká situace.  Takový člověk už většinou přišel o všechny své přátele, nemá žádné zájmy ani koníčky, kterými by mohl porozchodovou samotu vyplnit. Takový člověk má jediný cíl. Najít si nového partnera. Pokud se se svou samotou dokáže poprat a najde si nového partnera, situace se bude opět opakovat. Znovu se bude svému partnerovi přizpůsobovat, opět na něj začne žárlit, začne mu vyčítat každou chvilku, kdy spolu nejsou. Začne propadat pocitům viny, když se na něj partner naštve. Neustále bude hledat příčiny toho, co udělal špatně. Je to kolotoč, ze kterého je velmi těžké vystoupit.

Jak z takového vztahu ven?

Pokud si alespoň z části připustíte, že to takhle je, jste na dobré cestě. Sedněte si někdy s papírem a tužkou v ruce a pokuste se sepsat seznam důvodů, proč by pro vás bylo dobré takový vztah opustit. Přemýšlejte o tom, co hezkého vás pak může potkat, na co byste se mohla těšit, jaké zátěže se tímto vztahem zbavíte. Tato fáze je velmi důležitá, jelikož citově závislí lidé si neustále opakují jen to, proč ve vztahu mají zůstat. Málokterý takový člověk totiž najde odvahu k tomu přiznat si svou závislost.

Začněte na sobě pracovat, dělat věci, které jste nikdy nedělala, začněte se věnovat sama sobě, začnete se mít ráda, začněte rozšiřovat okruh svých známých kolem sebe. Jedině tak se můžete od citové závislosti pokusit oprostit. Pokud máte pocit, že to sama nedokážete, vyhledejte pomoc odborníka nebo člověka, který si něco podobného prožil a který už teď žije v normálním rovnocenném vztahu.


Podobné články

Přechozený vztah nebo krize?

Vztahy procházejí určitým vývojem. Mohou být lepší, mohou být horší, zažívají vrcholy i pády. Když na svém vztahu pracujete, postupem času může opravdu vyrůst v lásku do konce života. Občas ale, ať chceme nebo ne, dospějí naopak ke svému přirozenému konci. Není na tom nic špatného. Když ale zůstáváte v takovémto „přechozeném“ vztahu, jste stále nešťastnější. My víme, jak rozeznáte přechozený vztah od pouhé partnerské krize. Víte to i vy?

Začít si se šéfem?

Příběh šéfa, který spí se svou sekretářkou, končí ve filmech téměř bez výjimky katastrofou. Dotyčná sekretářka je buď nebezpečná svůdnice, nebo uťápnutá oběť šéfových choutek. Reálný život ale vypadá úplně jinak. Samozřejmě se najde spousta těch, které mají poměr se svým šéfem jen kvůli penězům nebo kvůli lepší pracovní pozici. Bohužel jsou mezi nimi i takové, které jsou do něj prostě a jednoduše zamilované. Jaká jsou tedy rizika aférky s vaším nadřízeným?

4 jednoduché kroky ke stabilitě ve vztahu

Láskyplný vztah, ve kterém cítíte jistotu, je snem mnoha z nás. Zároveň ale jen málokdo ví, jak takový vztah vytvořit. Klíčová je především atmosféra mezi vámi a vaší druhou polovičkou. Díky ní snadno překonáte i životní krize, jako je ztráta zaměstnání nebo odchod dospělých dětí z domova. Jak na ni?

Láska nebo peníze?

Zkusme si položit otázku, co je v dnešní době, kdy se všichni neustále honí za penězi, snaží se vydělat na živobytí, v době, kdy se většina manželských párů po pár letech soužití rozvádí, víc - zda láska nebo peníze.

Oslavte spolu nezapomenutelné výročí

Už vás nebaví slavit výročí pokaždé stejně? Přečtěte si naše tipy a začněte si společné oslavy užívat!

Syndrom opuštěného hnízda aneb co dělat, když děti opustí domov

Střežili jste své děti od narození jako oko v hlavě?  Starali jste se o ně ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovaly? Přebalovali jste je, vodili do školky, pomáhali jim s učením a psaním úkolů, řešili s nimi každý jejich problém a najednou nastal ten okamžik, kterého jste se celá léta obávali?  Ano, je to tady! Vaše děti už nejsou malými dětmi, nýbrž dospělými osobami, které touží po svém vlastním životě s partnerem nebo rodinou.  Jak se poprat s tichem a prázdným bydlením, které po vašich dětech doma zbyde?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.