Moje peníze, tvoje peníze aneb neustálé hádky o finance

Moje peníze, tvoje peníze aneb neustálé hádky o finance

Někdo staví bohatství před lásku, pro jiného vyhrávají vždy city nad penězi. Jak to máte vy? Jde vám spíše o to, jak si v rodině rozumíte nebo o to, kolik vyděláváte? Kdo ve vaší rodině drží kasu? Máte společné finance nebo každý svůj oddělený účet? Nechali byste si pro korunu koleno vrtat nebo máte peněz tolik, že je můžete vidlemi přehazovat? Dle toho, jak se totiž stavíte k penězům, se pozná, jak se chováte ke svému partnerovi!

Jak budete reagovat, když uvidíte na stole balíček bankovek?

Řeknete si, ty jsou moje, protože vydělávám víc, než můj partner a mohu tím pádem rozhodovat o tom, jak s penězi naložit. Nebo se rozhodnete, že si je rozdělíte rovným dílem? Nebo zvolíte třetí možnost a přenecháte peníze s klidným svědomím své drahé polovičce, protože víte, že s nimi dobře naloží?

Peníze bývají častým důvodem k hádkám

Peníze jsou v každém manželství velmi důležité. Ne nadarmo se říká, že jsou peníze až na prvním místě. Láska je sice pěkná věc, ale lásky se v dnešní době nenajíte. A možná právě proto bývá financování domácnosti trvalým tématem k diskuzi. Přestože spolu můžete vycházet ve všech životních oblastech velmi dobře, peníze bývají častým důvodem hádek ve všech domácnostech. A nezáleží ani tak na tom, zda máte doma miliony nebo nestíháte své dluhy splácet. Peníze umí rozhádat kdekoho.

Preferujete spíše společné účty nebo oddělené finance?

Který z modelů je pro rodinné soužití vhodnější? Mít vše společné nebo část peněz společnou a část určenou pouze pro své potřeby? Obě z těchto možností mají své pro a proti. Pojďme se na ně společně podívat.

Společný účet

Společný účet má hlavní výhodu v tom, že budete platit nižší poplatky za vedení dvou soukromých účtů. Tím, že budete na účet posílat obě výplaty, bude váš účet vykazovat vyšší obraty, v lepším případě i úspory a v některých bankách za ně získáte vyšší zhodnocení. Za nevýhodu společných účtů bývá považován především fakt, že oba z partnerů mají na účet přístup a tudíž před sebou neutajíte žádnou platbu kartou ani výběr v bankomatu. Právě tato skutečnost může být příčinou častých rodinných konfliktů. Obzvlášť pak ve chvíli, kdy je jeden z vás utrácivý typ a druhý šetřílek a neustále řeší, proč jste tento měsíc nic neušetřili, za co jste utratili tolik peněz, proč jste si to kupovali, když to vůbec nepotřebujete, atd.

Obecně platí dva následující modely pro společné účty. Pokud funguje vaše rodina tak, že společný účet spravuje partner, který vydělává méně (většinou to bývá manželka), pak se jedná o případ ideálního rodinného soužití. Partneři neřeší, kdo kolik vydělává. Manžel se většinou snaží zabezpečit rodinu a nemá problém s tím, že přenechá starosti s hospodařením a obstaráním rodinných potřeb své polovičce.

Kromě tohoto modelu se však můžeme setkat i s tím, že účet spravuje ten, který přináší do rodinného rozpočtu více peněz. V takovém případě už se můžeme často setkat s tím, že „hlava rodiny“ dává svému partnerovi jasně najevo svou nadřazenost. V takové rodině pak často vidíte to, že ten, který vydělává méně je postaven do role chudšího a závislého na svém „živiteli“. A to bývá často spojeno s pocitem méněcennosti či jakési vynucené vděčnosti k tomu druhému.
Ideální samozřejmě je, pokud se partneři domluví, kdo bude s penězi hospodařit či přenechají tuto funkci tomu, kdo má v hospodaření v krvi, kdo má více času nebo koho to více baví.

Oddělené účty

Oddělené účty dávají lidem pocit nezávislosti. To, co si vyděláte, nejde do společné kasy, ale na váš vlastní účet. Můžete si z něho pak vybírat a financovat, kdy a co chcete. Bez ohledu na to, zda se to vašemu partnerovi líbí nebo ne. Nemáte sice přehled o tom, kdo za co utrácí, platíte dvojité bankovní poplatky za vedení dvou účtu, ale velké části lidí tento model financování vyhovuje.

Oddělené účty si většinou pořizují partneři, kteří si příliš nevěří, kteří chtějí mít otevřená zadní vrátka, kteří chtějí utajit to, kolik vydělávají, nebo touží po jakési finanční svobodě. Jedním z důvodů oddělených účtů může být i to, že jsou partneři zvyklí hospodařit si po svém a z toho důvodu po společném účtu netouží.
Zásadní je, abyste se jako partneři domluvili na tom, kdo z vás bude financovat ty které výdaje na domácnost. I zde by mělo platit pravidlo, že větší část rodinných výdajů by měl financovat ten, který vydělává více. Teprve v okamžiku, kdy jsou vaše platy zhruba vyrovnané, se můžete domluvit na obdobných výdajích za domácnost.

A jak to funguje ve vašem partnerském vztahu?


Podobné články

Mýty o lásce

Každý má na světě svou spřízněnou duši. Stačí ji jen najít. Všichni jsme to slyšeli alespoň jednou a všichni trpělivě hledáme. Koncepce lásky jako jedinečného citu mezi mužem a ženou však neplatila vždycky. Láska, o které se vypráví v pohádkách, je vlastně docela mladá. V takové podobě ji známe sotva dvě stě let. I přesto jsme si už stačili vytvořit spoustu představ, které pokládáme za neoddiskutovatelné.  Jaké jsou tři největší?

Vypěstujte svůj vztah

Hledáte nový vztah? Nebo pátráte po něčem, co vám pomůže vybudovat váš stávající vztah? Občas se zdá, že jsme úplně zapomněli na způsob, jakým z obyčejného setkání vypěstovat lásku. Nebo alespoň přátelství. Přitom ve škole nebo v zaměstnání to jde tak snadno! Ovšem když nám na něčem záleží, zpravidla začneme věci komplikovat. Osvojte si tyto jednoduché kroky a už nikdy neztraťte příležitost budovat potenciální vztah.

Jak vypadá podle žen dokonalý partner?

Dokonalého partnera na světě nenajdete. Někteří pánové se ale perfektnímu muži mohou přiblížit. Můžete to být i vy, ale musíte vědět, jak na to. Prozradíme vám, jaký by měl dokonalý partner být.

Jak týrají ženy své muže?

Když se řekne „týrání“ většina lidí si představí ženu s monoklem pod okem a cholerického surovce. Existuje ale více způsobů, jak se mohou muži a ženy navzájem trápit. Poslední dobou se skloňuje především právě ono fyzické týrání. Jemnější formy jsou pak tak trochu zapomenuty. Dá se z nich snáze oklepat. Přestože jsou kruté a nemají tak znatelné trvalé následky, jsou bohužel zcela „legální“. Jakým způsobem ženy nejčastěji týrají své muže?

Rande po rozchodu

Rozchod často zamává i s těmi nejotrlejšími. Obzvláště ve chvíli, kdy nejsou iniciátory rozchodu. Ani vy nemusíte být výjimkou. Navázání nového vztahu je pro většinu lidí ihned po rozchodu nepředstavitelné. Poradíme vám, jak se rychle zotavit po rozchodu, abyste si mohli s někým vyjít na rande.

Díky těmto 5 věcem spolu vydržíte navěky

Že to nemůže být tak jednoduché, jak píšeme v nadpisu? To je sice pravda, ale proč nejít pravděpodobnosti trochu naproti? Stovky párů, které jsou spolu více jak 30 let mají ve vztahu pět společných znaků. Chcete vědět jakých?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.