Návod na štěstí
Toužíte po tom být šťastni, ale stále se vám to nedaří? Jak chytit štěstí „za pačesy“ a jak si konečně užívat života s úsměvem na tváři? Pokuste se inspirovat našimi tipy. Zajisté se tak ke štěstí propracujete a začnete nahlížet na život pozitivně.
Co vlastně znamená pojem „být šťastný“?
Pro každého má toto slovní spojení jiný význam. Někdo vidí štěstí v tom, že je zdravý, jiný, že má děti, které mu dělají radost, přátele, na které se může spolehnout, lásku, pro kterou je schopen udělat cokoliv. Pro jiného znamená štěstí to, že přežil autonehodu, pro dalšího může štěstí představovat výhru v sázkové kanceláři, karierní růst nebo velké bohatství. Skutečnosti, které v lidech vyvolávají pocity štěstí, jsou velmi různé.
Štěstí není něco, o co bychom mohli zakopnout, nebo co nám jednoduše zaklepe na dveře
Štěstí je závislé na náhodě jen z malé části. Zbývající část je spojena s tím, jak se ke štěstí stavíme, přesněji řečeno, jak se díváme na život, jak přistupujeme k jednotlivým životním situacím, jak je řešíme, či s jakými lidmi se v životě stýkáme. Štěstí tedy závisí z velké části hlavně na tom, jak vnímáme svět.
Zkuste si večer sednout a probrat se tím, co se za celý den událo. Pokud však budete rekapitulovat jen to špatné, co se za den stalo, pocit štěstí se u nás určitě neobjeví. Zkuste to opačně. Uvědomujte si věci, které vás za ten den potěšily. Stýkejte se s lidmi, kteří vás dokáží nabít energií. Optimistický a vesele naladěný člověk vás dokáže svou dobrou náladou okamžitě nakazit. Pozor však, funguje to i opačně. Pokud se budete stýkat s lidmi, kteří jsou věčně depresivní, negativně naladění, vaše nálada touto skutečností okamžitě také utrpí.
Štěstí se musíte naučit
Snažte se vyhýbat stresu, co nejvíce to půjde. Stres trvající delší dobu negativně ovlivní nejenom vaše zdraví, ale i štěstí samotné. Když vás totiž začnou trápit zdravotní obtíže, zajisté nebudete mít ze života příliš velkou radost.
Obdobně je to s budováním kariéry a honbou za penězi. Je pravda, že tím, že budete mít dostatek peněz na to, abyste si pořídili vše, na co jen pomyslíte, je sice pěkné, ale zvažte, zda vás takto vysoké pracovní nasazení a celodenní pobyt v práci uspokojuje více, než kdybyste si s přáteli vyrazili za pěkného slunečného počasí někam na výlet k vodě či na pivko do nedaleké hospůdky. Zkuste si najít nějaký kompromis - být úspěšný v tom, co vás baví a co je pro vás zdroj obživy, ale zároveň i v tom, že si budete užívat života chvilkou každodenní relaxace.
Ke štěstí je zapotřebí nejenom pozitivně naladěná mysl, ale i pravidelný pohyb. Proč právě pohyb? Protože při cvičení a dalších pohybových aktivitách dochází ve vašem těle k tvorbě endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Endorfiny tlumí ve vašem těle bolest, pozitivně ovlivňují vaše myšlení, či vykouzlí na vaší tváři úsměv. A věřte, že usměvaví lidé jsou ve společnosti mnohem oblíbenější a úspěšnější, než lidé s věčně zakaboněným obličejem.
Jak tedy začít?
Přestaňte se konečně srovnávat se svým okolím. Každý žije jiný život a každý vidí štěstí v něčem jiném. Věřte, že to, že budete mít stejně drahé auto, jako váš soused, že budete vydělávat tolik peněz, jako váš ředitel ve firmě, budete jezdit na dovolenou třikrát ročně, jako vaše sestra, nebo se přestěhujete do rodinného domu, protože vaše kolegyně z práce to také udělala a teď štěstím jen září, vás šťastnou / šťastným neudělá. Každý si musí sestavit vlastní návod na štěstí, nelze ho od nikoho kopírovat.
Zkuste mít radost z toho, co už máte. Jak? Prostě a jednoduše se snažte najít pozitivum v tom, čeho jste již dosáhli, co jste si za svůj život vybudovali, z věcí, na které už nyní můžete být právem hrdi. Když si totiž budete dávat nereálné cíle, které z vás mají šťastného člověka udělat, a nikdy se vám toho cíle nepodaří dosáhnout, bude vás takový cíl spíše frustrovat, než uspokojovat. Pocit štěstí se totiž v takovém případě nemusí vůbec dostavit.
Stejně tak je dobré nečekat, že pocity štěstí se dostaví ihned poté, co se rozhodnete být šťastni. Štěstí si musíte dávkovat postupně a postupně se k němu musíte propracovávat. Zkuste si tedy všímat všeho, co vám vykouzlí úsměv na tváři. Stanovte si, co je váš smysl života, zda jsou to právě vaše děti, vaše láska, koníčky, které ke svému životu nutně potřebujete, či zda je to právě vaše vysoké pracovní nasazení.
Nečekejte na nějaké někdy, začněte se ke štěstí propracovávat hned. Stačí málo a uvidíte, že se za čas opravdu šťastni cítit budete. Začněte den třeba tím, že vstanete o něco dříve, samozřejmě pravou nohou, přestanete se stresovat tím, že opět nestíháte. Namísto toho si sednete ke snídani, kterou si připravíte, v klidu se nasnídáte a teprve poté vyrazíte v klidu do práce. Práci berte také s nadhledem. Nestresujte se tím, kolik toho musíte dnes udělat. Buďte rádi, že máte práci, která vám přináší zdroj obživy a která vás baví. Vzpomeňte si na lidi, kteří touží pracovat a nemohou, protože je nikdo nezaměstná. A co po práci? Zkuste to jednou udělat jinak - nehoňte se za nákupem, vařením večeře, uklízením či koukáním na televizi. Vezměte děti třeba do ZOO, uvidíte, jakou budou mít radost. Pozvěte kamarádku na skleničku vína, které si schováváte pro zvláštní příležitosti, jděte s kamarádem na fotbal nebo si dojděte se svým milovaným partnerem na večeři a užijte si chvilku klidu, kterou máte jen a jen pro sebe. Vaší fantazii se meze nekladou. Hlavně dělejte to, co vás baví.
Štěstí se skládá z maličkých radostí, které zažijete. Čím víc takových pozitivních zážitků a radostí budete mít, tím šťastněji se budete cítit! Zkuste se držet tímto heslem i vy a uvidíte, že i vás štěstí brzy potká!
Zdroj foto: heidecanlas.com, becomeabetterfather.com
Registrace
Podobné články
5 znaků zdravého vztahu
Existuje několik typů partnerských vztahů. Ne všechny jsou zničující. Bohužel jen velmi málo z nich je dlouhodobě udržitelných a jen jeden jediný je skutečně zdravý, nadějný a dlouhodobý. Myslíte si, že právě takový máte se svým miláčkem i vy? Zkuste si udělat náš „test“! Pokud na následujících 5 bodů odpovíte minimálně 4x ano, gratulujeme. Pokud ne, máte ještě na čem pracovat.
Co jste nevěděly o mužích
Neustálé hádky mezi pohlavími jsou způsobeny především tím, že si partneři navzájem nerozumějí. Spousta věcí je přitom podobná, jen o malinko posunutá! Nevěříte? Přečtěte si následující tajnosti ze světa mužů. Tím, že své partnery pochopíte, zlepšíte nejen pohled na ně samotné, ale i na váš vztah.
Vypěstujte svůj vztah
Hledáte nový vztah? Nebo pátráte po něčem, co vám pomůže vybudovat váš stávající vztah? Občas se zdá, že jsme úplně zapomněli na způsob, jakým z obyčejného setkání vypěstovat lásku. Nebo alespoň přátelství. Přitom ve škole nebo v zaměstnání to jde tak snadno! Ovšem když nám na něčem záleží, zpravidla začneme věci komplikovat. Osvojte si tyto jednoduché kroky a už nikdy neztraťte příležitost budovat potenciální vztah.
Ujasněte si své osobní hranice
Říká se, že každý má nastavené své osobní hranice. „Nikdy se nenechám od partnera uhodit.“ „Nikdy nebudu žít s hysterkou.“ Když ale dojde na lámání chleba, najednou jsme ochotni onen bod o něco posunout. Je to proto, že na začátku vztahu nemáte většinou jasno, co ještě zkousnete a co už ne. Jak své osobní hranice najít, jak si je stanovit a jak je dodržet?
Hrajte na jistotu: tyhle věci svému partnerovi neříkejte
Určitě vás již nudí řeči o tom, jak muži počty všech svých bývalých partnerek násobí třemi a ženy si zase počty svých partnerů ubírají. Proč byste se měli v dnešní době stydět? Řekněte narovinu, s kolika partnery jste něco měli. Bohužel logika a lidská povaha jdou často proti sobě. Jak u mužů, tak u žen. Možná vás překvapí, že zrovna počet partnerů je to nejmenší, co vaši polovičku trápí. Co byste skutečně neměli říkat?