Ze vztahu do vztahu?

Ze vztahu do vztahu?

Většina z vás považuje samotu za stav, kdy žije bez partnera. Málokomu však dlouhodobá samota vyhovuje. Ne nadarmo se totiž říká, že „ve dvou se to lépe táhne“ a „problémy jsou poloviční a radosti dvojnásobné, když je sdílíte s někým dalším a nejste na ně sami“. Život o samotě preferuje opravdu jen málokdo. Ostatní touží po životě v páru, po partnerství a fungující rodině.

Rozchody ke vztahům neodmyslitelně patří. Každý konec s sebou totiž přináší nový začátek. Otázkou však zůstává, jak dlouho by se mezi jednotlivými vztahy mělo čekat. Je lepší vytlouci klín klínem a jít ze vztahu do vztahu, jen proto, abychom nebyli ani chvilku sami nebo je lepší nechat bolavou dušičku uzdravit a vstoupit do nového vztahu až ve chvíli, kdy si budete jisti, že jste připraveni na novou lásku?

Vytlouci klín klínem?

Proč lidé často volí variantu ze vztahu do vztahu? Jen málokdo totiž snese pocit, že je na všechno sám. Na problémy, ale i na chvilky štěstí. Vždy je lepší prožívat tyto okamžiky s někým, s kým budete moci své pocity sdílet. Lidé žijící o samotě, respektive lidé, kterým se nedaří najít partnera, trpí často pocity méněcennosti a depresemi. Chvíle, kdy se vracíte do svého bytu a nikdo tam na vás nečeká, mohou být zničující. Někteří lidé tedy chtějí mít vztah za každou cenu. Tvrdí, že je lepší jakýkoliv vztah, než vztah žádný. Nastěhují si tedy k sobě první osobu, která je zaujme, bez ohledu na to, zda si myslí, že jejich vztah vydrží. Stojí si za myšlenkou, že i vztah, který nemá perspektivu, nemusí být špatný. Ba naopak. Prostě si s dotyčným užíváte života, dokud to je jen možné a pak uvidíte, zda vztah ukončíte nebo z něj něco vyplyne.

Strach ze samoty

Strach ze samoty může být někdy opravdu veliký. Z tohoto důvodu vstupují někteří i do vztahů, s nimiž nejsou vůbec spokojeni. Ať už se jedná o otázku komunikace, společných zájmů, sexu či jiného. Tvrdí, že je lepší jakýkoliv krátkodobý vztah, než zůstat byť na měsíc nebo dva sám. Jejich vysvětlení, proč takový vztah vůbec začínají, je takové, že si v první řadě užijí, a ve druhé to, že když se s partnerem rozejdou, alespoň pak při takovém vztahu neprožívají tak velké zklamání, jako by tomu bylo u fungujícího vztahu. Někteří naopak v těchto nefungujících vztazích zůstávají, protože se bojí udělat krok do neznáma. Bojí se samoty. Nemají chuť ani sílu hledat si po rozchodu nového partnera. Bojí se toho, co bude, zda někoho potkají nebo zůstanou dlouhodobě sami a samozřejmě i toho, zda nový vztah bude fungovat lépe nebo stejně, než ten poslední.

Pokud máte ze samoty tak velký strach, že se bojíte opustit svého partnera, změňte to. Naučte se být sami, abyste na tuto skutečnosti byli připraveni ve chvíli, kdy vás někdo opustí, nebo když se rozhodnete ze vztahu odejít. Pokud překonáte strach ze samoty, nezhroutí se vám najednou svět, až vás samota skutečně potká.

Nový vztah by se neměl uspěchat

Jsou však i lidé, kteří jsou při výběru partnera mnohem obezřetnější a společné soužití oddalují až na dobu, kdy si budou stoprocentně jisti, že má jejich vztah nějakou budoucnost. Přijde jim totiž nemyslitelné, že by po skončení jednoho partnerského vztahu skončili okamžitě v náručí někoho jiného. Zlomené srdíčko totiž většinou nemá chuť na radovánky s někým jiným. Málokdo má po rozchodu chuť někoho nového blíže poznávat, chodit na rande, večeře, do kina, bavit se či milovat s někým neznámým. Každá rána se musí zahojit a tak tomu bývá i ve vztazích. Jedná se sice o pomalejší cestu ke štěstí, podle většiny lidí však spolehlivější. Střídat jednoho partnera za druhým totiž nemusí být vždy tím pravým ořechovým, nehledě na to, jakou si můžete udělat v okolí pověst.
A jak jste na tom vy?

Která z výše zmiňovaných možností je podle vás ta správná? Je pro vás lepší jít ze vztahu do vztahu nebo po rozchodu nějaký čas počkat a výběr partnera pečlivě zvážit?


Podobné články

Klíčové okamžiky nového partnerského vztahu

Začátek každého nového partnerského vztahu s sebou přináší celou řadu kroků do neznáma.  První oslovení pro vás naprosto neznámého člověka, první rande, první milování, první přespání u partnera, první představení rodičům, společné bydlení, první dovolená... Možná, že to všechno vypadá jednoduše, ale někdy tyto banality mohou s vaším novým vztahem pěkně zamávat.

Co chtějí ženy?

Stále vám partnerka vyčítá, že tohle a tamhleto byste mohl dělat lépe? Nebo občas jen chodí jako hromádka neštěstí a na otázku, co se děje, odpovídá obligátní „Nic“? Ženy dovedou být vážně komplikované. Naštěstí víme, jak se stát partnerem snů! S takovou už si nikdy stěžovat nebude, tomu věřte.

Láska se dá vyjádřit mnoha způsoby

Říci ona dvě slůvka „Miluji tě“ může být pro někoho více než složité. Jiný je naopak používá zcela běžně a brzy tak mohou tato slůvka začít ztrácet na významu. Jak jste na tom vy? Vyjadřujete lásku raději slovy nebo činy?

Zamilovanost, láska, posedlost. Poznáte rozdíl?

Definice lásky je "intenzivní cit náklonnosti". Podle psychologů se jedná o silnou touhu po emocionálním spojení s jinou osobou. Básníci by řekli něco mnohem vzletnějšího. Pro každého z nás láska znamená něco jiného a žádný člověk se s druhým zcela neshodne. Nebezpečí pak spočívá v tom, že někdo krásný milostný cit zaměňuje za posedlost. Nebo říkají "láska" chorobné žárlivosti. Poznáte, co právě vy momentálně cítíte?

Manželská poradna. Ano či ne?

Psycholog, terapeut, manželský poradce. Tyto profese spojuje kromě zjevného ještě jedna věc a to způsob, jakým se na ně díváte. Stále máte zažitou představu, že pomoc psychologa potřebuje jen opravdový blázen? Či že do manželské poradny chodí jen „divní lidé“, kteří si neumí sami poradit? Chcete se ale dozvědět, jak to vlastně v těchto poradnách funguje? Čtěte dál!

Chci děťátko, ale můj partner ne

Žijete spolu několik let a možná jste se už i vzali. Je přirozené, že začnete toužit dříve nebo později po děťátku. Bohužel, občas se stává, že jeden z partnerů o děti nestojí. A není ani pravidlem, že je to vždy muž. V dnešní době existuje také hodně žen, které děti nechtějí ze strachu o svoji kariéru, postavu, nebo jednoduše nemají k dětem žádný vztah.

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.