Kritika, která může zničit váš vztah

Kritika, která může zničit váš vztah

Ve zdravém vztahu partneři mluví o věcech, které je třeba řešit. Nepřecházejí je. To znamená, že si občas musejí říkat i nepříjemnou pravdu. Je ale rozdíl, jestli jen vyčítáte, nebo ji sdělíte s klidem a třeba i s návrhem řešení. Znevažující kritika, která zraňuje, může velmi lehko zničit každý i sebelépe fungující partnerský vztah.

Jste kritik?

Kritika většinou začíná v malých dávkách. Pokud je kritizovanou osobou přijatá, kritik postupně přitvrzuje, až vyčítá téměř vše. Kritičtí lidé také často argumentují, že si ten druhý nenechá nic říct, nebo že v minulosti kritiku přijal pozitivně. Zde ale bohužel platí pověstné pořekadlo „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...“. Výčitky totiž postupně nabírají na intenzitě a stejně tak i odpor vůči nim. Kritizovaný se začne cítit neustále kontrolován a očekává zase okamžik, kdy mu partner vyčte, že udělal další chybu.

Co je destruktivní kritika?

Destruktivní kritika je vlastně jen ponižování. Vyčítáte svému partnerovi jeho povahu, to že naplánoval výlet na den, kdy prší, nebo ho zkrátka znevažujete jako člověka. Přitom si to nemusíte ani uvědomit. Zkrátka, pouze vypočítáváte nedostatky a ani nenaznačíte nějaké řešení. Jestliže budete svému partnerovi vyčítat věci, které nemůže nijak ovlivnit, dostáváte se do bludného kruhu.

Nic se nemá přehánět

Jestliže jeden z partnerů častěji kritizuje, druhý se začne dříve nebo později cítit ponižován. Nejen psychologové přitom upozorňují, že tzv. prohlašování dominance je pro vztah rozkladné. Lidé se přirozeně brání a po kritice tak místo spolupráce nastupuje vzdor. Kritizovaný jednoduše odmítne přijmout jakékoliv argumenty, ať jsou sebepravdivější. Správná kritika nenutí, ale ponechává prostor. Kritizovaný se sám rozhodne, zda kritiku přijme nebo nikoliv.

Destruktivní kritika by se v harmonickém vztahu neměla objevovat. Na problémy hledejte řešení, neponižujte partnera výčtem jeho chyb. Zaměřte se na to, co lze zlepšit. Co se nedá ovlivnit, zkrátka nemůžete ovlivnit. Každý může udělat v životě chybu. Nezasekněte se však na ní!


Podobné články

Zamilovali jste se do kamaráda (kamarádky)? Co teď?

Na začátku by nejspíše ani jednoho  z vás nenapadlo, že by z vašeho přátelství mohlo být někdy něco víc. Jenže co když teď každý večer usínáte s jeho či jejím obrázkem před očima a nevíte, co s tím? Poradíme vám

Chcete oživit vztah a prohloubit intimitu? Zeptejte se partnera na těchto 21 otázek!

Začátky vztahů jsou plné radosti a zábavy. Zkoumáte, co má váš partner rád a postupně se o něm dozvídáte víc. Po měsících či letech partnerského vztahu většinou vášeň ustupuje a váš vztah může ochladnout. Máte pocit, že o vašem partnerovi víte všechno? S těmito otázkami opět rozproudíte vodu.

Buďte pozitivní! Bude se vám pak lépe dařit i ve vztahu!

Máte pocit, že se vám vůbec nic nedaří? Že je život pes, že máte smůlu, že zkazíte vše, na co sáhnete? Pokud ano, zkuste změnit svůj negativní přístup k životu a naučte se myslet pozitivně. Lidé, kteří srší optimismem, to mají v životě mnohem jednodušší, než lidé, kteří trpí celoživotně špatnou náladou.

I single život má svá pozitiva

Ať už žijete single životem z jakéhokoliv důvodu, snažte se z něj co nejvíce vytěžit. V tu chvíli je jedno, zda jste se na tuto cestu dali dobrovolně, zda vás opustila vaše velká láska či zda vámi vybraný partner není momentálně volný. Single život nemusí spočívat v tom, že doma brečíte do polštáře a litujete se, že nemáte partnera / partnerku. Single život je takový, jaký si ho uděláte. Snažte se tedy „svobodný život“ vychutnávat plnými doušky. Máte na to čas do doby, než se do někoho zase zamilujete.

Proč nás rozčilují maličkosti?

Znáte to sami. Na vašem miláčkovi vás nejvíce nerozčilují opilecké řeči, ani to, že zase zapomene na vaše společné výročí. Nejvíce vás rozčilují každodenně se opakující maličkosti jako  jsou ponožky pod postelí, neumytý hrnek od snídaně nebo to, že váš partner nepoutá na zadním sedadle auta. Proč to tak je a jak z toho ven?

Žijete s puberťákem?

Jste spolu již nějaký ten pátek, ale občas máte pocit, že se váš partner chová jako malé děcko? Zatím jste si vždycky říkala, že se vám to nejspíše jenom zdá nebo že to je jen nějaké podivné období. Ale co když není? Podívejte se, jak poznáte puberťáka od dospělého muže!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.