
Obtěžuje vás vytrvalý ctitel? Pozor na stalking!
Máte kolem sebe nějakého neoblomného ctitele, který se vám neustále dvoří, který na vás čeká před prací, nosí vám květiny, píše vám zamilované zprávy, neustále vám volá, kupuje dárky či vás zve na romantické večeře? Jedná se vůbec ještě o nevinný pokus o sblížení s vámi nebo už o nebezpečné pronásledování zvané stalking?
Každé ženě se už minimálně jednou za život stalo, že jí věnoval nějaký muž přemíru pozornosti a doufal v to, že svou vytrvalostí její srdce nakonec získá.
Ctitel nebo stalker?
Pokud vám vytrvalost vašeho ctitele vadí a začíná vás spíše obtěžovat, než aby vám lichotila, je na čase začít s tím něco dělat. Jak ale, abyste neranila jeho city nebo ho neurazila a následně se vám to nevymstilo? Zkuste mu v první řadě vysvětlit důvody, proč s ním nechcete nic mít, respektive nemůžete nic mít. Pokud upřímnost nezabírá, zkuste použít nějakou z nejčastějších výmluv. Mezi ty nejpoužívanější výmluvy patří - Jsi fajn, ale já ještě nejsem na další vztah připravená. Nezlob se, ale mám ráda někoho jiného. Jsem zadaná, nemohu si s tebou nic začít. Myslím si, že se k sobě nehodíme. Stejně by nám to spolu nefungovalo. Najdeš si někoho lepšího, než jsem já, věř tomu!
Výmluv podobného typu si určitě vymyslíte mnohem více. Otázkou je, jak na ně bude váš ctitel reagovat. Zda se stáhne, zda své snažení ještě více zintenzivní nebo zda na vás začne být agresivní.
Pokud nevinné, byť obtěžující počínání vašeho ctitele přeroste do fáze, kdy vás sleduje na každém kroku, neustále vám píše, volá, zvoní u vašich dveří a dožaduje se vstupu do vašeho bytu, pak už se nejedná o nějaký láskyplný počin, ale o obtěžování a tzv. nebezpečné pronásledování.
Co je stalking?
Stalking je považován za úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby. Oběť stalkingu nemusí mít hned na počátku počínání svého „ctitele“ strach. Vše se, ale může velmi rychle změnit. A nemusí jít jen o snížení kvality života obtěžované osoby, ale i o strach o své zdraví a o zdraví svých blízkých. Stalkeři vymění často „nevinné, zamilované“ SMS zprávy za zprávy plné výhrůžek, vydírání či zastrašování. Začnou svou oběť pronásledovat na každém kroku, zintenzivňující veškeré aktivity vůči dotyčné osobě a velmi často obětem vyhrožují v podobě ublížení na zdraví nebo poškození vašeho majetku. Obavy ze stalkera jsou v takovém případě velmi odůvodněné. Následkem takového obtěžování pak mohou být nejen psychické, ale i fyzické problémy dotyčné oběti.
Kdo je stalker?
Stalkerem je tedy osoba, která dosahuje svým jednáním a trýzněním jiných osob uspokojení. Stalkerem bývá nejčastěji bývalý partner, který se neumí srovnat s rozchodem a touží po znovuobnovení partnerského vztahu. Cílem této aktivity bývá obnovení jeho ex partnerského vztahu nebo pomstění se bývalé partnerce, případně i ublížení na zdraví.
Dalšími typy stalkerů mohou být psychicky labilní jedinci, kteří nejsou schopni seznámení, přestože si myslí, že jsou pro dotyčnou osobu neodolatelní, sexuální útočníci či „milovníci“, kteří si myslí, že jakékoliv chování jeho oběti, ať už negativní či pozitivní, je chápáno jako projev lásky k nim.
Stalkeři bývají podle statistik většinou muži ve věku 30 - 40 let, jimž nevyšel partnerský vztah. Pozor však! Stalkerem může být i žena. Takovýchto případů je však evidováno mnohem méně, než případů, kdy je stalkerem muž.
Stalking je trestný čin
Stalking je od ledna 2010 chápán jako trestný čin, za nějž může stalkerovi podle zákona 40/2009 Sb., paragrafu §354, hrozit trest odnětí svobody až na 3 roky vězení.
Jak se stalkingu bránit?
V první řadě dejte ctiteli najevo, že o jeho projevy náklonosti nemáte zájem. Nikdy nepřijímejte jeho nabídky na schůzky, večeře, nepřijímejte dárky, neodepisujte na jeho SMS zprávy, atd. Máte-li pocit, že už se nejedná o klasické vyznání lásky, ale o nebezpečné pronásledování ze strany „vašeho ctitele“, ponechejte si uložené všechny SMS zprávy, výpisy volání, emaily, dárky, které vám nechal před domem, či jiné projevy „jeho lásky“, jako důkaz pro policii.
Za účinné se považuje i to, že změníte své návyky. Nebudete chodit nakupovat do samoobsluhy u domu, ale navštívíte vzdálenější obchodní centrum. Změníte trasu, kudy chodíte do práce / z práce. Nebudete chodit cvičit v 17 hodin, ale v 16 hodin nebo v 18 hodin a bude-li to možné, budete chodit v doprovodu svých přátel nebo členů rodiny. Zároveň se obětem stalkingu doporučuje nosit legální prostředky pro svoji obranu, jako je například pepřový sprej. Noste u sebe i telefon, abyste se mohli hlásit svým nejbližším nebo si případně mohli zavolat pomoc, kdyby stalker zaútočil.
Na koho se obrátit?
Prožíváte-li něco podobného a nevíte-li si rady, kontaktujte Občanské sdružení Stopstalking, Linku bezpečí nebo Policii ČR. Tam vám určitě poradí, jak vaši situaci řešit.
Podobné články
Agresivita ve vztahu
Když se s někým seznámíte, většinou máte nasazeny na očích tzv. růžové brýle. Všechno se vám zdá krásné, dokonalé a vy si nový vztah náležitě užíváte. V některých vztazích ale dochází k tomu, že si partneři nechtějí přiznat, že se začíná něco měnit. Agresivita ve vztahu není v dnešní době nic neobvyklého. Jak první známky agresivity poznáte?
Je váš protějšek dostatečně vyzrálý na vážný vztah?
I když mu práce dobře vynáší a ona má už dlouho svůj vlastní byt, ještě to neznamená, že jsou oba skutečně připravení na vážný partnerský vztah. Stále se oddaluje doba, kdy se děti osamostatňují a odcházejí žít na vlastní pěst. Jenže ke vztahu je třeba ještě o něco víc, než jen umět si nakoupit a uvařit. Jak poznat, zda už vaše láska dostatečně vyzrálá na vážný vztah?
Důležitá pravidla pro spokojený vztah
V lásce a válce neexistují pravidla. Tak se to alespoň říká. Pravdou ale je, že škodí každý extrém. Příliš mnoho pravidel lásku dusí, až ji nakonec udusí úplně. Jejich totální nedostatek je ale také zničující. Která pravidla potřebujete, aby váš vztah zůstal dlouhý a šťastný?
Kolik času trávit s partnerem?
Skoro nikdy na vás nemá čas. Proč? Copak ji / ho nezajímám? Já s ním chci být pořád, ale on / ona mě od sebe neustále odhání. Znáte to? Nevíte, kolik času spolu máte trávit, abyste měli spokojený vztah? Poradíme vám.
Partnerské hádky k životu patří
Každý z vás si zajisté prošel nějakým partnerským vztahem, ve kterém došlo dříve nebo později k první partnerské krizi a první hádce. Na začátku každého vztahu se většinu snažíte nedostatky svého partnera spíše přehlížet, než komunikovat a řešit. Jenže po prvotní fázi zamilovanosti se dostáváte do situace, kdy už máte potřebu všechny problémy jednou pro vždy smést ze stolu. Jak se správně hádat, aby váš partnerský vztah neutrpěl?
Nedokážu mít (romantický) vztah
Cítíte se pod tlakem, protože máte pocit, že se musíte s někým seznámit. Prarodiče, kamarádi a ostatně i společnost se vás na vašeho přítele / vaši přítelkyni neustále ptá. Ale co když nedokážete mít vztah? Nebo ani nechcete? Podívejte se na možné příčiny a tipy, jak z toho ven.
Nejnovější články
Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah
Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.
7 znamení, že jste našli svou pravou lásku
Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.
Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu
Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.
5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží
V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!
Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem
Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.
Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST
Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.
Seznamky podle toho koho hledáte
Seznamky podle krajů
-
Seznamka
Jihočeský kraj -
Seznamka
Jihomoravský kraj -
Seznamka
Karlovarský kraj -
Seznamka
Královéhradecký kraj -
Seznamka
Liberecký kraj -
Seznamka
Moravskoslezský kraj -
Seznamka
Olomoucký kraj -
Seznamka
Pardubický kraj -
Seznamka
Plzeňský kraj -
Seznamka
Praha -
Seznamka
Středočeský kraj -
Seznamka
Ústecký kraj -
Seznamka
Vysočina -
Seznamka
Zlínský kraj