Pauza ve vztahu

Pauza ve vztahu

Dostali jste se v partnerském vztahu do situace, kdy spolu sice ještě žijete, ale každý už svým vlastním životem? Máte se pořád rádi, ale už to není to, co to bývalo? Nemůžete žít ani spolu, ale ani bez sebe? Pak nastal ten správný čas na pauzu ve vztahu!  Co vlastně pauza ve vztahu znamená? To, že se teď pár týdnů nebo měsíců neuvidíte nebo konec vaší lásky?

Jak řešit problémy ve vztahu?

S problémy ve vztahu se dříve nebo později setkají určitě všichni. Někdo je řeší tím, že si krizovou situaci s partnerem vyjasní a vztah vrátí zpět do zaběhnutých kolejí. Jiní řeší své problémy hádkami. Pokud zjistíte, že vám v současném vztahu něco nevyhovuje, máte na výběr několik řešení. Domluvit se na nějakém kompromisu a opět se udobřit, dát si pauzu a počkat, zda se vám bude po sobě stýskat nebo nikoliv. Jenže ne vždy je to tak jednoduché, jak se zdá. Pauza může některé problémy vyřešit. Nehodí se však pro každý vztah.

Pauza versus rozchod

Jak tedy pauzu brát? Jako dočasné přerušení vaší lásky nebo jako opravdový rozchod? Je pauzou myšleno opravdu jen to, že se teď nějaký čas neuvidíte a mezitím dostanete prostor na to, abyste si ujasnili, co od vašeho partnerského vztahu očekáváte, nebo je pauza pouze krycí název pro rozchod, kterým nechcete svému partnerovi ublížit?

Pokud je iniciátorem navrhované pauzy váš partner, záleží především na tom, co k vám opravdu cítí, jestli potřebuje jen nějaký čas na pročištění myšlenek nebo opravdu přemýšlí nad tím, že vztah s vámi definitivně ukončí. Stejné je to i v případě, kdy o pauzu ve vztahu usilujete vy.

Pauza ve vztahu se doporučuje především párům, v nichž partneři prožívají rozporuplné pocity. Tzn. těm, kteří vědí, že bez sebe nemohou být, ale společně žít také neumí. Jak takovou situaci řešit? Jediným východiskem je odpočinout si od sebe a uvědomit si, co vlastně chcete. Ideální je, když se měsíc, dva nebo tři neuvidíte, přestanete si volat, psát, jakkoliv se stýkat (i sexuálně), budete si žít každý vlastním životem a po uplynutí stanovené doby si řeknete, jak na tom jste. Zda vám partner chybí natolik, že se k němu chcete vrátit nebo vám život bez něj připadal mnohem jednodušší, zábavnější, prostě ve všech směrech lepší, než život s ním.

Velká část z vás bude možná namítat, že když si dva lidé dají pauzu, znamená to, že se rozchází. Není tomu tak. Pauza neznamená to samé co rozchod. Alespoň ne vždy. Mnohé páry se k sobě po pauze vrátí a žijí stejně kvalitní nebo ještě spokojenější život, než předtím. Během pauzy totiž zjistí, že by lepšího partnera nenašli, že život s ním není zas tak „hrozný“, jako se jim mohlo předtím zdát. Uvědomí si totiž, že k sobě patří a že občasné neshody ke vztahu prostě patří.

Pro mnohé páry však může pauza znamenat konec vztahu. Partneři totiž mohou během pauzy zjistit, že se jim žije bez partnera lépe nebo během pauzy potkají někoho, kdo jim bude vyhovovat mnohem více, než ten / ta s níž celá léta dosud žili.

Risk je zisk! Pauza váš problém vyřeší!

Pokud se tedy chcete pohnout z místa a jednou provždy vyřešit opakující se neshody ve vztahu, riskněte to. Uvidíte, co s vaším vztahem pauza udělá. Pokud vám pomůže, váš vztah měl pevné kořeny a stálo za to uvědomit si, že k sobě prostě patříte. Pokud během pauzy zjistíte, že už se do původního partnerského vztahu vracet nechcete, rozejděte se. Neberte váš rozchod jako tragédii, ale spíše jako začátek smutného konce. Ukončit nefungující vztah je mnohem lepší a méně bolestivé, než žít ve vztahu s někým, s kým si nerozumíte.

Pauza ve vztahu má ještě jedno velké riziko. Během pauzy si totiž jeden z vás může uvědomit, že si bez své drahé polovičky neumí svůj život představit a druhý může naopak zjistit, že je mu bez partnera mnohem lépe. Aby měl váš vztah šanci na úspěšný „nový začátek“, je zapotřebí, abyste oba dva cítili jedno a to samé. A to radost z toho, že se k sobě vracíte, pocit štěstí z toho, že jste konečně oba po odloučení pochopili, že to nejcennější, co vlastně máte, je vaše společná láska.

A pokud nedopadla pauza tak, jak jste si přáli, nezoufejte. Počkejte, až smutek z rozchodu přebolí a poohlédněte se po někom, kdo vás bude mít rád. Třeba na online seznamce ELITE Date!


Podobné články

V čem je lepší milenka než manželka?

Muži jsou svým manželkám / partnerkám často nevěrní. Většinou mají doma nějaký problém, nebo jim ve vztahu s jejich ženou něco chybí. Proč  milenky a s tím spojená nevěra muže tolik přitahují?

5 nejčastějších chyb, které děláme na začátku vztahu

Začátek každého partnerského vztahu bývá většinou růžový a romantický. Jenže pak přijde okamžik, kdy to mezi vámi začne skřípat. Všichni děláme chyby, kterými můžeme partnerský vztah pokazit. Podívejte se na pět nejčastějších chyb a vyvarujte se jich!

Naučte se líbat. Líbejte se často!

Sex je vyvrcholením každého vztahu. Ale než na něj dojde, předchází mu dlouhá cesta námluv a zkoušení. Právě líbání je jednou z prvních věcí blížících se intimitě, kterou se svým partnerem zažijete. Líbáním většinou strávíte mnohem delší dobu, než samotným sexem. Myslíte si stále, že líbání není důležité? Pak čtěte dále.

Jste přátelé, nebo spolu chodíte?

Chodíte spolu, nebo jste opravdu jen dobří kamarádi? Takovou otázku si alespoň jednou za život položil každý z nás. A nemuselo to být nutně v mládí, kdy každý v oblasti vztahů tak trochu tápal. I dnes jste se s někým blízkým možná zasekli v jakémsi vakuu, kdy nejste ani kamarádi, ani spolu úplně nechodíte. Podívejte se, jak na tom jste a podle toho podnikejte další kroky.

Pravidla partnerské komunikace

O tom, že je kvalitní partnerská komunikace základem každého dobře fungujícího vztahu, víme všichni. Jak má, ale správná komunikace vypadat, abyste předešli zbytečným neshodám, hádkám, nedorozuměním a zároveň, aby partner přesně věděl, co od něho očekáváte? Jedině tak, že budete dodržovat určitá komunikační pravidla. Přeci jen, málokdo z vás je jasnovidec, který přesně ví, co ten druhý chce. Budete-li dávat partnerovi jasně najevo, co od něj očekáváte, co se vám líbí a co nikoliv, bude váš život mnohem spokojenější.

Jak poznáte, že už jste svého partnera přestali milovat?

Máte pocit, že už svého partnera / svoji partnerku nemilujete stejně jako dříve? Možná vás zamilovanost nadobro přešla. Poradíme vám, jak to zjistíte!

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.