Než spolu začnete bydlet

Než spolu začnete bydlet

Chodíte spolu už nějaký ten pátek a uvažujete o tom, že si najdete společné bydlení nebo, že se jeden z vás nastěhuje k tomu druhému? Společné bydlení je jedním z velkých kroků do neznáma, proto stěhování nepodceňujte. Raději si ujasněte, zda znáte svého partnera natolik, že s ním chcete začít žít!

Plánujete-li, že si sbalíte své věci, odstěhujete se ze svého bydlení a nastěhujete se do bytu nebo rodinného domu svého přítele (své přítelkyně), měli byste vědět, že společné bydlení je mnohem náročnější, než pouhé chození na rande a prožívání pěkných chvilek, po nichž se vracíte každý zpět do svého příbytku. Společné bydlení s sebou totiž přináší i celou řadů negativních zkušeností. Budete-li totiž spolu trávit více času než doposud, vyplynou na povrch věci, o kterých neměl váš partner doposud ani tušení.  Možná teprve ve chvíli, kdy spolu začnete skutečně žít, zjistíte, že vám na partnerovi vadí celá řada věcí.

Co tedy udělat, než se pustíte do balení kufrů a převážení svých osobních věcí do bytu svého milovaného?

Proč spolu chcete bydlet? Máte společné cíle?

Než spolu začnete bydlet, měli byste o sobě vědět celou řadu důležitých informací. Jednou z těch zásadních je to, proč spolu vlastně chcete bydlet. Hlavní je, abyste oba toužili po stejné věci. Aby jeden nepočítal s tím, že tím vyřeší svůj problém s bydlením nebo že si chce pouze užívat a druhý neočekával od vašeho sestěhování vážný vztah s cílem založit si dříve nebo později rodinu. Promluvte si tedy důkladně o tom, jak vidíte váš společný život, co od společného života očekáváte, atd.  Prostě si vyjasněte vaši budoucnost ještě před tím, než spolu začnete žít. Možná tak budete ušetřeni trápení, které by mohlo přijít po několikaletém společném bydlení a nenaplnění vašich přání a tužeb (svatba, děti).

Stanovte si pravidla

Pokud se spolu rozhodnete bydlet, stanovte si jasná pravidla už na začátku. Domluvte se na tom, jak se budete oba finančně podílet na chodu vaší domácnosti, kdo bude kdy vykonávat jaké činnosti, či co jeden od druhého požadujete. Pokud jste odpůrkyně vaření a váš partner bude spoléhat na to, že mu každý den připravíte teplou večeři, pak vám to nejspíše spolu „klapat“ moc nebude. Stejně tak pokud vy počítáte s tím, že když teď budete společně žít, budete se dělit i o náklady za energie a nájemné a váš partner má představu, že u vás bude bydlet zadarmo, pak zajisté narazíte na další problém.

Stanovte si tedy ještě před sestěhováním určitá pravidla, které by měl každý z vás respektovat. Stejně tak je zapotřebí, abyste se oba dva podíleli na nákupech, úklidu, vaření, údržbě vašeho bytu, opravách, atd. Všechny tyto činnosti spojené s chodem vaší domácnosti je zapotřebí rozdělit si tak, aby jeden nemusel lítat s prominutím jako „hadr na holi“ a druhý neměl do „čeho píchnout“. Jedině tak budete oba vědět, do čeho máte jít a zda jste ochotni tato pravidla dodržovat. Víte-li předem, že je to proti vašim představám, raději se do stěhování nepouštějte.

Vše je o kompromisu

Při společném soužití se setkáte s celou řadou věcí, o kterých jste možná až doposud neměli ani tušení. Tím, že sundáte své růžové brýle a nebudete mít už takovou potřebu zalíbit se partnerovi, zjistíte, že není vaše láska taková, za jakou jste ji až doposud považovali. Zjistíte, že vám na vašem partnerovi vadí jeho zlozvyky a budete se s nimi muset naučit žít. Možná zjistíte, že váš partner tráví až příliš času na gauči u televizních pořadu nebo na svém počítači. Možná zjistíte, že je neskutečný „bordelář“ a vy pravý opak. Možná, že mu bude vadit vaše záliba v pěstování rostlin, které máte v každém koutku svého bytu. Možná budete mít problém s tím, že jste zvyklí dělat jednu a tu samou věc každý jinak. Domluvte se na nějakém kompromisu. Pokud to nepůjde, domluvte se na tom, že tuhle činnost budete dělat vy, tuhle váš partner. Klidně každý po svém. Naučte se svého partnera tolerovat. Jedině tak bude váš život harmonický.

Poznejte kamarády vašeho partnera

Důležité je také vědět, jak tráví váš partner / vaše partnerka čas ve chvílích, kdy nejste spolu. Zda se věnuje svým koníčkům či tráví svůj čas se svými přáteli posedáváním v barech či hospůdkách.  Měli byste znát dobře přátele a kamarády svého partnera, stejně tak on by měl znát ty vaše. Proč? Protože dříve nebo později si určitě budete chtít pozvat do svého bydlení nějakou návštěvu, udělat party nebo oslavu. A pokud byste s přáteli svého partnera nevycházeli, mohl by to být problém. Problém by mohl nastat i ve chvíli, kdy jeden z vás miluje společnost a pořádání večerních party, zatímco vy preferujete spíše klidné posezení ve dvou. Pokud byste se nedokázali domluvit na kompromisu, mohlo by to vést k dalším sporům.

Společné zájmy versus svoboda

Stejně tak, jako je důležité, abyste trávili určitý čas společně, je nutné, abyste se každý věnoval i tomu, co máte rád. Určitá dávka svobody je základem každého zdravého vztahu. Rozložte si tedy svůj čas tak, abyste nalezli chvíle pro sebe samé, rodinu, přátele, ale i vaše koníčky.


Podobné články

Naučte se nežárlit!

Patříte mezi ty, kteří na svého partnera / svou partnerku ustavičně žárlí? Vadí vám, když se kolem vaší lásky točí někdo mnohem atraktivnější, než jste vy? Pak si dejte pozor, abyste nedělali zbytečné žárlivé scény. Mohlo by se vám totiž stát, že vás kvůli nim partner opustí a vám zůstanou jen oči pro pláč.

Zůstaňte věrní. Vyplatí se to!

Jakmile opadne první zamilovanost, mnoho párů si ve vztahu začne všímat i chyb, které ten druhý má. Zvláště dlouhodobé vztahy často trpí tím, že si partneři poněkud zevšedněli. A tak se nabízí zdánlivě jednoduché řešení. Nevěra. Je to, ale to správné řešení?

Jak poznáte, že vás muž opravdu miluje?

Ráda byste slyšela od svého partnera slova: miluji tě, ale stále nic? Máte strach, že už vás nemá rád jako dříve? Nevěste hlavu. Muži lásku dokazují jinak než slovy. Ptáte se jak?

Důkazy lásky, které snadno připravíte doma

V době, kdy jsou všichni zavřeni doma, na moc romantických procházek asi nevyrazíte. Ale i doma lze sršet romantikou nebo připravit své polovičce nezapomenutelný zážitek. Připravili jsme pro vás pár tipů.

Proč touží muži po mladších ženách?

Opuštěných žen po padesátce najdete ve svém blízkém okolí zajisté několik. Proč muži opouštějí své manželky po tolika společně strávených letech? Proč od svých manželek odcházejí kvůli o deset nebo dvacet let mladším ženám?

Proč na vás žárlí?

Se žárlivostí se častěji setkáváme u mladých párů. Lépe řečeno s tím „klasickým typem žárlivosti“. Mladí prožívají své city o něco silněji. Proto i žárlivost na drahou polovičku častěji vypadá jako ta z filmů. Hádky, obviňování, šmejdění v mobilu a staré dobré zakazování. Co ale ve skutečnosti vyvolává žárlivé scény?

Nejnovější články

Novoroční předsevzetí pro váš pohodový vztah

Máte pocit, že váš vztah není úplně ideální a je zapotřebí na něm trochu zapracovat? Nebo si myslíte, že je na čase začít nový rok nějakým novým partnerským soužitím? Pokud vám až doposud vaše vztahy příliš nevycházely, začněte k nim přistupovat trochu jinak. Třeba právě tím, že si dáte letos nějaké novoroční předsevzetí a změníte něco na svém pohledu na partnerství, začnou být vaše vztahy ideálními.

7 znamení, že jste našli svou pravou lásku

Chodíte s někým a zajímalo by vás, jestli jste pro sebe ti praví? Nebo třeba uvažujete o manželství? Podívejte se na 7 znamení, podle kterých bezpečně poznáte, že jste našli svou pravou lásku.

Jak poznat, že jste v nevyrovnaném vztahu

Závislý vztah je ten, kde partneři nemohou existovat jeden bez druhého. Doslova, svoji identitu zakládáte na vašem vzájemném vztahu a na tom, jak se chová vaše polovička. Uvázli jste v podobném kolotoči, kdy je jeden z vás vždy víc než ten druhý? Položte si následující otázky a zjistěte to.

5 znamení, že váš vztah na dálku nevydrží

V posledním roce a půl si mnoho lidí vyzkoušelo vztah na dálku. Ať už v jednom takovém jste, nebo jste se během karantény teprve seznámili, položte si otázku, zda právě váš vztah vzdálenost vydrží!

Teorie citové vazby: Naučte se pracovat se svým typem

Teorie citové vazby rozebírá, jak zacházíme se vztahy. Zjednodušeně řečeno podle jednoho ze čtyř typů poznáte, jak nahlížíte na vztahy a jak tedy zacházíte se svým miláčkem i sami se sebou. Každý typ má také své silné a slabé stránky. Podívejte se, jak co nejvíc vytěžit ze svých silných stránek a jak bojovat se slabšími stránkami svého typu.

Teorie citové vazby: Jak navazujete vztahy? TEST

Tahle teorie z psychologie může vysvětlit hodně o tom, jak navazujeme a zacházíme se vztahy. Proč nás přitahují určití lidé, proč naše vztahy uspějí, nebo selžou a proč se podobné vzorce problémů objevují v našich vztazích znovu a znovu.